GoDaddy Email Marketing 1.2.0 - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Settings
pt: Configurações

en: Signup Forms
pt: Formulários de inscrição

en: Choose one of the available forms.
pt: Escolha um dos formulários disponíveis.

en: Powered by GoDaddy
pt: Desenvolvido pela GoDaddy

en: Month
pt: Mês

en: January
pt: Janeiro

en: Febuary
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Day
pt: Dia

en: Year
pt: ano

en: GoDaddy Email Marketing Signup Forms
pt: Formulários de inscrição do GoDaddy Email Marketing

en: All data has been removed.
pt: Todos os dados foram removidos.

en: All transients were removed.
pt: Todos os transitórios foram removidos.

en: Forms list was successfully updated.
pt: A lista de formulários foi atualizada.

en: The credentials are incorrect! Please verify that you have entered them correctly.
pt: As credenciais estão incorretas. Confirme se você as digitou corretamente.

en: Connection with GoDaddy Email Marketing has been established! You're all set!
pt: Conexão com o GoDaddy Email Marketing estabelecida. Pronto!

en: Settings have been updated.
pt: As configurações foram atualizadas.

en: Please fill in the username and the API key first.
pt: Primeiro, preencha o nome de usuário e a chave de API.

en: Overview
pt: Resumo

en: Instructions
pt: Instruções

note: translators: %s: link to GoDaddy Email Marketing account page
en: Once the plugin is activated, you will be able to select and insert any of your GoDaddy Email Marketing webforms right into your site. Setup is easy. Below, simply enter your account email address and API key (found in your GoDaddy Email Marketing account [%s] area). Here are the 3 ways you can display a webform on your site:
pt: Quando o plug-in for ativado, será possível selecionar e inserir qualquer formulário da web do GoDaddy Email Marketing no seu site. A configuração é simples. Digite abaixo o endereço de email da sua conta e a chave de API (encontrada na sua conta do GoDaddy Email Marketing [%s]). Estas são as três formas de exibir um formulário da web no seu site:

en: <strong>Widget:</strong> Go to Appearance &rarr; widgets and find the widget called “GoDaddy Email Marketing Form” and drag it into the widget area of your choice. You can then add a title and select a form!
pt: <strong>Widget:</strong> Acesse Aparência &rarr; Widgets e encontrei o widget denominado "Formulário do GoDaddy Email Marketing". Arraste-o para a área de widgets de sua preferência. Em seguida, adicione um título e selecione um formulário.

en: <strong>Shortcode:</strong> You can add a form to any post or page by adding the shortcode (ex. <code>[gem id=80326]</code>) in the page/post editor.
pt: <strong>Código abreviado:</strong> É possível adicionar um formulário em qualquer publicação ou página adicionando o código abreviado (por exemplo, <code>[gem id=80326]</code>) no editor da página/publicação.

note: translators: %1$s: &lt;?php gem_form( $form_id ); ?&gt;, %2$s: &lt;?php gem_form( 91 ); ?&gt;
en: <strong>Template Tag:</strong> You can add the following template tag into any WordPress file: <code>%1$s</code>. Ex. <code>%2$s</code>
pt: ‌‌<strong>Modelo de tag:</strong> É possível adicionar o seguinte modelo de tag em qualquer arquivo do WordPress: <code>%1$s</code>. Ex. <code>%2$s</code>

en: For more information:
pt: Para obter mais informações:

en: GoDaddy Help
pt: Ajuda do GoDaddy

en: Contact GoDaddy
pt: Entrar em contato com a GoDaddy

en: Account Details
pt: Detalhes da conta

en: Username
pt: Nome de usuário

en: API Key
pt: Chave de API

en: Footer Link
pt: Link do rodapé

en: Display "Powered by GoDaddy"?
pt: Exibir "Desenvolvido pela GoDaddy"?

en: Debugging
pt: Depuração

en: Debug Mode
pt: Modo de depuração

en: Activated
pt: Ativado

en: Cache Reset
pt: Redefinição do cache

en: Erase Transients
pt: Apagar transitórios

en: Purges only the cached data associated with this plugin, and should be attempted before a hard reset.
pt: Elimina somente os dados armazenados em cache associados a esse plug-in e deve ser executada antes de uma redefinição difícil.

en: Hard Reset
pt: Redefinição difícil

en: Erase All Data
pt: Apagar todos os dados

en: Purges all saved data associated with this plugin.
pt: Elimina todos os dados salvos associados a esse plug-in.

en: Forms
pt: Formulários

en: Help
pt: Ajuda

en: Reach Your Fans
pt: Alcançar seus fãs

note: translators: %1$s: <a href="https:gem.godaddy.com">, %2$s: </a>
en: Email marketing makes it easier than ever to turn casual visits into lasting relationship. You're already collecting subscribers, now you just need to start emailing them. It only takes a few moments to %1$screate an email marketing campaign%2$s.
pt: O Email Marketing facilita ainda mais a transformação de visitas casuais em relacionamentos duradouros. Você já está coletando assinantes. Agora, só precisa começar a enviar emails para eles. É rápido %1$scriar uma campanha de Email Marketing%2$s.

en: Available Signup Forms
pt: Formulários de inscrição disponíveis

en: Form Name
pt: Nome do Formulário

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Shortcode
pt: Código abreviado

en: Opens in a new window
pt: Abre em nova janela

en: Edit form in GoDaddy Email Marketing
pt: Editar formulário no GoDaddy Email Marketing

en: Preview
pt: Visualizar

en: Not seeing your form?
pt: Você não está vendo seu formulário?

en: Refresh Forms
pt: Atualizar formulários

en: Create a New Signup Form
pt: Criar um novo formulário de inscrição

en: Create a New Campaign
pt: Criar uma nova campanha

en: If you are experiencing issues and are unsure of the cause, you may want to activate debug mode, which displays additional options.
pt: Se você estiver tendo problemas e não souber a causa, ative o modo de depuração que exibe outras opções.

en: GoDaddy Email Marketing Form
pt: Formulário do GoDaddy Email Marketing

en: Title:
pt: Título:

en: Additional Text:
pt: Texto adicional:

en: Form:
pt: Formulário:

en: settings page
pt: página Configurações

note: Description of the plugin/theme
en: Add the GoDaddy Email Marketing signup form to your WordPress site! Easy to set up, the plugin allows your site visitors to subscribe to your email lists.
pt: Adicione o formulário de inscrição do GoDaddy Email Marketing ao seu site do WordPress. Fácil de configurar, o plug-in permite que os visitantes do seu site se inscrevam às suas listas de email.

[ctx: failed copy response]
en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
pt: Pressione Ctrl/Cmd+C para copiar.

[ctx: gem header note]
en: Enjoy the GoDaddy Email Marketing Experience.
pt: Aproveite a experiência do GoDaddy Email Marketing.

[ctx: header note]
en: Add your GoDaddy Email Marketing signup form to your WordPress site! Easy to set up, the GoDaddy Email Marketing plugin allows your site visitors to subscribe to your email list.
pt: Adicione o formulário de inscrição do GoDaddy Email Marketing ao seu site do WordPress. Fácil de configurar, o plug-in do GoDaddy Email Marketing permite que os visitantes do seu site se inscrevam à sua lista de email.

[ctx: header note]
en: You don't have any forms yet.
pt: Você ainda não tem nenhum formulário.

[ctx: Sign up button]
note: translators: %s: Sign Up Now button
en: New to GoDaddy? Create an account to get started today. %s
pt: Você é novo na GoDaddy? Crie uma conta e comece hoje mesmo. %s

[ctx: header button]
en: Sign Up Now
pt: Inscreva-se agora

[ctx: save settings button]
en: Save Settings
pt: Salvar configurações

[ctx: account details link]
en: sign up here
pt: Inscreva-se aqui

[ctx: widget description]
en: Embed GoDaddy Email Marketing signup forms in the sidebar.
pt: Integrar formulários de inscrição do GoDaddy Email Marketing na barra lateral.
