GoDaddy Email Marketing 1.2.0 - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Settings
it: Impostazioni

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: GoDaddy Email Marketing
it: Marketing via email di GoDaddy

en: Signup Forms
it: Iscrizioni

en: Choose one of the available forms.
it: Scegli uno dei form disponibili.

en: Powered by GoDaddy
it: Gestito da GoDaddy

en: Month
it: Mese

en: January
it: Gennaio

en: Febuary
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Day
it: Giorno

en: Year
it: Anno

en: GoDaddy Email Marketing Signup Forms
it: Moduli di iscrizione a Marketing via email di GoDaddy

en: All data has been removed.
it: Tutti i dati sono stati rimossi.

en: All transients were removed.
it: Tutti i dati temporanei sono stati rimossi.

en: Forms list was successfully updated.
it: L'elenco dei moduli è stato aggiornato.

en: The credentials are incorrect! Please verify that you have entered them correctly.
it: Le credenziali non sono corrette. Verifica di averle inserite correttamente.

en: Connection with GoDaddy Email Marketing has been established! You're all set!
it: È stata stabilita la connessione con Marketing via email di GoDaddy. Ecco fatto.

en: Settings have been updated.
it: Le impostazioni sono state aggiornate.

en: Please fill in the username and the API key first.
it: Inserisci prima il nome utente e la chiave API.

en: Overview
it: Panoramica

en: Instructions
it: Istruzioni

note: translators: %s: link to GoDaddy Email Marketing account page
en: Once the plugin is activated, you will be able to select and insert any of your GoDaddy Email Marketing webforms right into your site. Setup is easy. Below, simply enter your account email address and API key (found in your GoDaddy Email Marketing account [%s] area). Here are the 3 ways you can display a webform on your site:
it: Quando il plug-in è attivato, sarai in grado di selezionare e inserire qualsiasi modulo web di Marketing via email di GoDaddy direttamente nel tuo sito. La procedura di configurazione è semplice. Di seguito, inserisci l'indirizzo email del tuo account e la chiave API (che trovi nell'area [%s] del tuo account Marketing vie email di GoDaddy). Ci sono 3 modi per visualizzare un modulo web sul tuo sito:

en: <strong>Widget:</strong> Go to Appearance &rarr; widgets and find the widget called “GoDaddy Email Marketing Form” and drag it into the widget area of your choice. You can then add a title and select a form!
it: <strong>Widget:</strong> Vai in Aspetto &rarr; widget, individua il widget "Modulo Marketing via email di GoDaddy" e trascinalo nell'area widget di tua scelta. Puoi quindi aggiungere un titolo e selezionare un modulo.

en: <strong>Shortcode:</strong> You can add a form to any post or page by adding the shortcode (ex. <code>[gem id=80326]</code>) in the page/post editor.
it: <strong>Codice breve:</strong> Puoi aggiungere un modulo in qualsiasi post o pagina aggiungendo il codice breve (ad esempio, <code>[gem id=80326]</code>) nell'editor della pagina/del post.

note: translators: %1$s: &lt;?php gem_form( $form_id ); ?&gt;, %2$s: &lt;?php gem_form( 91 ); ?&gt;
en: <strong>Template Tag:</strong> You can add the following template tag into any WordPress file: <code>%1$s</code>. Ex. <code>%2$s</code>
it: ‌‌<strong>Tag dei modelli:</strong> Puoi aggiungere il seguente tag dei modelli in qualsiasi file WordPress: <code>%1$s</code>. Es.: <code>%2$s</code>

en: For more information:
it: Per altre informazioni:

en: GoDaddy Help
it: Guida di GoDaddy

en: Contact GoDaddy
it: Contatta GoDaddy

en: Account Details
it: Dettagli dell'account

en: Username
it: Nome utente

en: API Key
it: Chiave API

en: Footer Link
it: Link piè di pagina

en: Display "Powered by GoDaddy"?
it: Mostrare "Gestito da GoDaddy"?

en: Debug Mode
it: Modalità di debug

en: Activated
it: Attivato

en: Cache Reset
it: Azzeramento cache

en: Erase Transients
it: Cancella tutti i dati temporanei

en: Purges only the cached data associated with this plugin, and should be attempted before a hard reset.
it: Elimina solo i dati in cache associati a questo plug-in ed è la soluzione da tentare prima del ripristino forzato.

en: Hard Reset
it: Ripristino forzato

en: Erase All Data
it: Cancella tutti i dati

en: Purges all saved data associated with this plugin.
it: Elimina tutti i dati salvati associati a questo plug-in.

en: Forms
it: Moduli

en: Help
it: Aiuto

en: Reach Your Fans
it: Raggiungi i tuoi fans

note: translators: %1$s: <a href="https:gem.godaddy.com">, %2$s: </a>
en: Email marketing makes it easier than ever to turn casual visits into lasting relationship. You're already collecting subscribers, now you just need to start emailing them. It only takes a few moments to %1$screate an email marketing campaign%2$s.
it: Con Marketing via email trasformare visite casuali in relazioni durature è più semplice che mai. Stai già raccogliendo iscrizioni, ora non ti resta che inviare email a i nuovi iscritti. Bastano pochi minuti per %1$screare una campagna Marketing via email%2$s.

en: Available Signup Forms
it: Form di iscrizione disponibili

en: Form Name
it: Nome form

en: Form ID
it: ID modulo

en: Shortcode
it: Codice breve

en: Opens in a new window
it: Si aprirà in una nuova finestra

en: Edit form in GoDaddy Email Marketing
it: Modifica il modulo in Marketing via email di GoDaddy

en: Preview
it: Anteprima

en: Not seeing your form?
it: Non vedi il tuo modulo?

en: Refresh Forms
it: Aggiorna i moduli

en: Create a New Signup Form
it: Crea un nuovo form di iscrizione

en: Create a New Campaign
it: Crea una nuova campagna

en: If you are experiencing issues and are unsure of the cause, you may want to activate debug mode, which displays additional options.
it: In caso di problemi di cui non conosci la causa, ti consigliamo di attivare la modalità di debug, che presenta ulteriori opzioni.

en: GoDaddy Email Marketing Form
it: Marketing via email di GoDaddy

en: Title:
it: Titolo:

en: Additional Text:
it: Testo aggiuntivo:

en: Form:
it: Modulo:

en: settings page
it: pagina delle impostazioni

note: Description of the plugin/theme
en: Add the GoDaddy Email Marketing signup form to your WordPress site! Easy to set up, the plugin allows your site visitors to subscribe to your email lists.
it: Aggiungi il modulo di iscrizione a Marketing via email di GoDaddy al tuo sito WordPress. Facile da configurare, il plug-in consente ai visitatori del tuo sito di eseguire l'iscrizione alle tue mailing list.

[ctx: failed copy response]
en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
it: Premi Ctrl/Cmd+C per copiare.

[ctx: gem header note]
en: Enjoy the GoDaddy Email Marketing Experience.
it: Tocca con mano i vantaggi di Marketing via email di GoDaddy.

[ctx: header note]
en: Add your GoDaddy Email Marketing signup form to your WordPress site! Easy to set up, the GoDaddy Email Marketing plugin allows your site visitors to subscribe to your email list.
it: Aggiungi il form di iscrizione a Marketing via email di GoDaddy nel tuo sito WordPress. Facile da configurare, il plug-in Marketing via email di GoDaddy consente ai visitatori del tuo sito di iscriversi alla tua mailing list.

[ctx: header note]
en: You don't have any forms yet.
it: Non hai ancora nessun form.

[ctx: Sign up button]
note: translators: %s: Sign Up Now button
en: New to GoDaddy? Create an account to get started today. %s
it: Sei un nuovo utente GoDaddy! Crea un account per iniziare oggi stesso. %s

[ctx: header button]
en: Sign Up Now
it: Iscriviti ora

[ctx: save settings button]
en: Save Settings
it: Salva impostazioni

[ctx: account details link]
en: sign up here
it: registrati qui

[ctx: widget description]
en: Embed GoDaddy Email Marketing signup forms in the sidebar.
it: Incorpora i form di iscrizione di Marketing via email di GoDaddy nella barra laterale.
