MWC Core 2.0.0 - en to vi translation catalogue (745 entries)

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Track profit and cost of goods for your store. Generate profit reports by date, product, category, and more. This feature replaces the %1$sCost of Goods%2$s plugin.
vi: Theo dõi lợi nhuận và Cost of goods cho cửa hàng của bạn. Tạo báo cáo lợi nhuận theo ngày, sản phẩm, hạng mục và hơn thế nữa. Tính năng này thay thế plugin %1$sCost of goods%2$s.

en: Ecommerce emails
vi: Email thương mại điện tử

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. This feature replaces the %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s plugin.
vi: Tùy chỉnh email của bạn để phản ánh thương hiệu của bạn và tăng độ tin cậy của khách hàng. Tính năng này thay thế plugin %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s and %3$s - <a> tag for the plugin link, %2$s and %4$s - </a> tag
en: Track advanced eCommerce events and more with Google Analytics. This feature replaces the %1$sGoogle Analytics%2$s and %3$sGoogle Analytics Pro%4$s plugins.
vi: Theo dõi các sự kiện thương mại điện tử nâng cao và hơn thế nữa với Google analytics	 Tính năng này thay thế các plugin %1$sGoogle Analytics%2$s và %3$sGoogle Analytics Pro%4$s.

en: Sequential order numbers
vi: Số thứ tự tuần tự

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Format order numbers, change your starting number, and differentiate free orders. This feature replaces the %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s plugin.
vi: Định dạng số thứ tự, thay đổi số bắt đầu của bạn và phân biệt các đơn hàng miễn phí. Tính năng này thay thế plugin %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s.

en: Shipment tracking
vi: Theo dõi giao hàng

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share shipment tracking information with your customers. Open one of your Processing orders to get started. This feature replaces the %1$sShipment Tracking%2$s plugin.
vi: Chia sẻ thông tin theo dõi lô hàng với khách hàng của bạn. Mở một trong các Xử lý đơn hàng của bạn để bắt đầu. Tính năng này thay thế plugin %1$s Shipment Tracking %2$s.

en: Discount links
vi: Liên kết giảm giá

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share discount links with your customers and add coupons from ads, email campaigns, or social links. Create or edit a coupon to get started. This feature replaces the %1$sURL Coupons%2$s plugin.
vi: Chia sẻ liên kết giảm giá với khách hàng của bạn và thêm phiếu giảm giá từ quảng cáo, chiến dịch email hoặc liên kết qua mạng xã hội. Tạo hoặc chỉnh sửa phiếu giảm giá để bắt đầu. Tính năng này thay thế plugin %1$sURL Coupons%2$s.

en: Gift certificates
vi: Chứng nhận quà tặng

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Create custom gift certificates that your customers can purchase and send to their friends and family. This feature replaces the %1$sPDF Product Vouchers%2$s plugin.
vi: Tạo phiếu quà tặng tùy chỉnh mà khách hàng của bạn có thể mua và gửi cho bạn bè và gia đình của họ. Tính năng này thay thế plugin %1$sPDF Product Vouchers%2$s.

en: Abandoned checkout reminders
vi: Lời nhắc về không hoàn tất thanh toán

en: Automatically track cart activity and send an email reminder to recover lost revenue.
vi: Tự động theo dõi hoạt động giỏ hàng và gửi lời nhắc qua email để phục hồi doanh thu bị mất.

en: Accept credit card payments using Stripe.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng bằng Stripe.

en: Marketplaces
vi: Chợ điện tử

en: Sell to millions of customers from one place. Offer your products everywhere, from Amazon to Instagram, all from your own online store.
vi: Bán cho hàng triệu khách hàng từ một nơi. Cung cấp sản phẩm của bạn ở khắp mọi nơi, từ Amazon đến Instagram, tất cả từ cửa hàng trực tuyến của riêng bạn.

en: Take order fulfillment to the next level! Get live shipping rates from your favourite providers, print labels in one click, and automate shipment tracking and customer email notifications.
vi: Đưa việc thực hiện đơn hàng lên cấp độ tiếp theo! Nhận mức phí giao hàng trực tiếp từ các nhà cung cấp yêu thích của bạn, in nhãn với một cú nhấp chuột, và tự động hóa theo dõi lô hàng và thông báo email của khách hàng.

en: A list of businesses.
vi: Danh sách các doanh nghiệp.

en: The unique identifier for the business.
vi: Mã định danh duy nhất cho doanh nghiệp.

en: The legal name of the business.
vi: Tên pháp lý của doanh nghiệp.

en: A list of stores associated with the business.
vi: Danh sách các cửa hàng liên kết với doanh nghiệp.

en: The display name of the store.
vi: Tên hiển thị của cửa hàng.

en: The unique identifier for the store.
vi: Mã định danh duy nhất cho cửa hàng.

en: The access token string as issued by the authorization server.
vi: Chuỗi mã thông báo truy cập như được phát hành bởi máy chủ ủy quyền.

en: Number of seconds to expiration of the access token.
vi: Số giây để mã thông báo truy cập hết hạn.

en: The scope the token granted.
vi: Phạm vi mã thông báo được cấp.

en: Access Token ID.
vi: ID mã thông báo truy cập

en: The type of token this is.
vi: Đây là loại mã thông báo.

note: translators: %s account username
en: User %s could not be logged in.
vi: Người dùng %s không thể đăng nhập.

en: Other
vi: Khác

en: Unknown error.
vi: Lỗi không xác định.

en: Unable to retrieve the email sender data.
vi: Không thể truy xuất dữ liệu người gửi email.

[ctx: Subject of greeting when name is not known (this can be translated to empty string for languages where "Hi there!" cannot be rendered as in English and it will result in just "Hi!")]
en: there
vi: Chào bạn

en: Did you forget something?
vi: Bạn còn quên gì nữa không?

en: Content
vi: Nội dung

en: Hey there! You left your shopping cart without completing your purchase just a bit ago. It's not too late to complete your purchase! All of the products are still waiting for you.
vi: Xin chào! Bạn đã bỏ giỏ hàng của mình mà không hoàn tất giao dịch mua hàng của bạn mới đây. Vẫn chưa quá trễ để mua mặt hàng đó! Tất cả các sản phẩm vẫn đang chờ bạn.

en: Button text
vi: Văn bản nút

en: Complete your purchase
vi: Hoàn tất mua hàng

en: Trouble checking out? We're here to help. Please reply to this email if you have any questions or need our assistance.
vi: Bạn gặp sự cố khi thanh toán? Chúng tôi sẽ có mặt để trợ giúp. Vui lòng trả lời email này nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào hoặc cần trợ giúp của chúng tôi.

en: Cart Recovery
vi: Khôi phục Giỏ hàng

en: Send a reminder email to customers that left products in their cart but didn't complete the checkout.
vi: Gửi email nhắc nhở đến những khách hàng đã để sản phẩm trong giỏ hàng của họ mà chưa hoàn tất việc thanh toán.

en: Hey {{customer_first_name}}, did you forget something?
vi: Xin chào {{customer_first_name}}, bạn có quên gì không?

en: Hey {{customer_first_name}}!
vi: Xin chào {{customer_first_name}}!

en: Your shopping cart has been reserved and is still waiting for you! In your cart, you left the following products:
vi: Giỏ hàng của bạn đã được lưu và vẫn đang chờ bạn! Trong giỏ hàng của bạn, bạn đã để lại các sản phẩm sau:

en: It's not too late to complete this purchase -- these products are still waiting for you!
vi: Không quá muộn để hoàn tất giao dịch mua này - những sản phẩm này vẫn đang chờ bạn!

en: Your shopping cart was reserved a few days ago and it will expire soon. In your cart, you left the following products:
vi: Giỏ hàng của bạn đã được đặt trước vài ngày trước và sẽ hết hạn sớm. Trong giỏ hàng của bạn, bạn đã để lại các sản phẩm sau:

en: Ready to complete this purchase before your cart expires? Click the above button to purchase these items.
vi: Bạn đã sẵn sàng để hoàn tất giao dịch mua này trước khi giỏ hàng của bạn hết hạn? Nhấp vào nút trên để mua các mặt hàng này.

en: Your email and cart will be saved so we can send you an email reminder about this order.
vi: Email và giỏ hàng của bạn sẽ được lưu để chúng tôi có thể gửi cho bạn lời nhắc qua email về đơn hàng này.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
vi: Bạn đã cố chỉnh sửa một mục không tồn tại. Có lẽ nó đã bị xóa?

en: The "Any" attribute cannot be used for variable products synced with your GoDaddy Commerce product catalog. Please specify the attribute value for each variation, then save your changes.
vi: Thuộc tính "Bất kỳ" không thể được sử dụng cho các biến thể sản phẩm được đồng bộ hóa với ca-ta-lô sản phẩm Thương mại GoDaddy của bạn. Vui lòng chỉ định giá trị thuộc tính cho mỗi biến thể, sau đó lưu các thay đổi của bạn.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag
en: Required for storing Product data in Commerce Home. Stock management can be enabled or disabled per product. Learn more about %1$sproduct inventory settings%2$s.
vi: Cần có để lưu trữ dữ liệu Sản phẩm trong Trang chủ Thương mại. Quản lý hàng tồn kho có thể được kích hoạt hoặc vô hiệu hóa cho mỗi sản phẩm. Tìm hiểu thêm về %1$scài đặt sản phẩm trong kho%2$s.

en: Inventory amounts displayed on the frontend reflect total available for purchase and exclude reserved stock.
vi: Số lượng hàng tồn kho hiển thị trên giao diện người dùng phản ánh số lượng hàng còn sẵn để mua và loại trừ hàng dự trữ.

note: translators: Placeholders: %1$s - a product name, %2$s - a product SKU, %3$s - an API error message
en: An error occurred while reserving stock for %1$s (%2$s). %3$s
vi: Đã xảy ra lỗi khi lưu sản phẩm cho %1$s (%2$s). %3$s

en: Available Pickup Locations
vi: Địa điểm nhận hàng khả dụng

en: Select the location(s) that should be available for local pickup.
vi: Chọn (các) địa điểm sẽ khả dụng để nhận hàng tại địa phương.

en: Pickup location
vi: Địa điểm nhận hàng

en: No pickup locations available
vi: Không có địa điểm nhận hàng nào

en: Please choose another shipping method, or contact the store for a pickup location.
vi: Vui lòng chọn phương thức giao hàng khác hoặc liên hệ với cửa hàng để biết địa điểm nhận hàng.

en: Pickup Location Information
vi: Thông tin địa điểm nhận hàng

en: Missing or invalid store ID
vi: ID cửa hàng bị thiếu hoặc không hợp lệ

en: This token is expired
vi: Mã thông báo đã hết hạn

en: Cannot generate a preview for an email notification that is not editable.
vi: Không thể tạo bản xem trước cho thông báo email không chỉnh sửa được.

en: The settings parameter is required.
vi: Thông số cài đặt là bắt buộc.

en: Cannot send a test email for an email notification that is not editable.
vi: Không thể gửi email thử nghiệm cho thông báo email không chỉnh sửa được.

en: The site has email template overrides and hasn't enabled the Email Notifications feature.
vi: Trang có ghi đè mẫu email và chưa bật tính năng Thông báo qua email.

en: Unique email notification ID.
vi: ID thông báo email duy nhất.

en: Unique email notification name (matches the ID).
vi: Tên thông báo email duy nhất (khớp với ID).

en: Email notification label.
vi: Nhãn thông báo email

en: Email notification description.
vi: Mô tả thông báo qua email.

en: ID of the template used by this email notification.
vi: ID của mẫu được sử dụng bởi thông báo email này.

en: A list of categories that the email notification belongs to.
vi: Danh sách các hạng mục mà thông báo email thuộc về.

en: Email notification status
vi: Trạng thái thông báo qua email

en: Whether the email notification can only be sent manually.
vi: Cho dù thông báo email chỉ có thể được gửi theo cách thủ công.

en: Whether the email notification will be sent to administrators.
vi: Cho dù thông báo email sẽ được gửi đến quản trị viên.

en: A list of placeholders that are available for the email notification.
vi: Danh sách các trình giữ chỗ khả dụng cho thông báo email.

en: URL for the WooCommerce email settings screen for the email notification
vi: URL cho màn hình cài đặt email WooCommerce cho thông báo email

en: Unique email notification category ID.
vi: ID hạng mục thông báo qua email duy nhất.

en: Email notification category name.
vi: Tên hạng mục thông báo qua email.

en: A non-empty settings or subgroups parameter must be provided.
vi: Phải cung cấp cài đặt không trống hoặc tham số nhóm phụ.

en: Unique email template ID.
vi: ID mẫu email duy nhất

en: Unique email template name (matches the ID).
vi: Tên mẫu email duy nhất (khớp với ID).

en: Email template label.
vi: Nhãn mẫu email.

en: List of email content placeholders.
vi: Danh sách các trình giữ chỗ nội dung email.

en: Email template preview.
vi: Xem trước mẫu email.

en: Unique email template setting name.
vi: Tên cài đặt mẫu email duy nhất.

en: Email template setting label.
vi: Nhãn cài đặt mẫu email.

en: Email template settings subgroups.
vi: Nhóm phụ của cài đặt mẫu email.

en: Root settings for an email template.
vi: Cài đặt gốc cho mẫu email.

en: This email address belongs to another store. Please enter a different email address. If you already own this address, please reach out via %1$sGet Help%2$s.
vi: Địa chỉ email này thuộc về một cửa hàng khác. Vui lòng nhập một địa chỉ email khác. Nếu đã sở hữu địa chỉ này, vui lòng liên hệ qua %1$sNhận trợ giúp %2$s.

en: Sender unique ID.
vi: ID Người gửi duy nhất.

en: Sender email address.
vi: Địa chỉ email của người gửi

en: The date and time when the sender was verified in our system.
vi: Ngày tháng và thời gian khi người gửi được xác thực trong hệ thống của chúng tôi.

en: How the sender was verified.
vi: Cách người gửi được xác thực.

en: Sender status.
vi: Trạng thái người gửi.

en: Unique email notification setting ID.
vi: ID cài đặt thông báo email duy nhất.

en: Unique email notification setting name (matches the ID).
vi: Tên cài đặt thông báo email duy nhất (khớp với ID).

en: Email notification setting label.
vi: Nhãn cài đặt thông báo qua email.

en: Email notification setting description.
vi: Mô tả cài đặt thông báo qua email.

en: A list of available options for the email notification setting values.
vi: Danh sách các tùy chọn khả dụng cho các giá trị cài đặt thông báo email.

en: Email notification setting default value.
vi: Giá trị mặc định của cài đặt thông báo email.

en: Email notification setting value.
vi: Giá trị cài đặt thông báo email.

en: Whether the email notification setting can have multiple values.
vi: Cho dù cài đặt thông báo email có thể có nhiều giá trị.

en: Whether the email notification setting is required.
vi: Cho dù cài đặt thông báo email là bắt buộc.

en: Email notifications setting group, if applicable.
vi: Nhóm cài đặt thông báo qua email, nếu có.

en: Email notifications setting control details.
vi: Chi tiết điều khiển cài đặt thông báo email.

en: Email notifications setting control type.
vi: Loại điều khiển cài đặt thông báo email.

en: A list of available options for the email notification setting control.
vi: Danh sách các tùy chọn khả dụng cho điều khiển cài đặt thông báo email.

en: Optional input placeholder for the email notification setting control.
vi: Trình giữ chỗ nhập tùy chọn cho điều khiển cài đặt thông báo email.

en: Could not match an email notification ID to a "%s" WooCommerce email ID.
vi: Không thể khớp ID thông báo email với ID email WooCommerce "%s".

en: Could not match a WooCommerce email ID to a "%s" email notification ID.
vi: Không thể khớp ID email WooCommerce với ID thông báo email "%s".

en: Could not find source WooCommerce email with ID "%s".
vi: Không thể tìm thấy email WooCommerce nguồn có ID "%s".

en: No content template file found for the ID %s.
vi: Không tìm thấy tập tin mẫu nội dung cho ID %s.

en: No email notification found with the ID %s.
vi: Không tìm thấy thông báo qua email với ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailNotificationContract interface
vi: Cấp cho %s phải triển khai giao diện EmailNotificationContract

en: The email notification with ID %s is not available on this site
vi: Thông báo email có ID %s không khả dụng trên trang này

en: No email notification template found with the ID %s.
vi: Không tìm thấy mẫu thông báo email nào có ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailTemplateContract interface
vi: Cấp %s phải triển khai giao diện EmailTemplateContract

en: No template file found with the ID %s.
vi: Không tìm thấy tập tin mẫu nào có ID %s.

en: Invalid template for the option name "%s": it should contain a {{setting_id}} placeholder.
vi: Mẫu tên tùy chọn không hợp lệ "%s": Mẫu này phải có trình giữ chỗ {{setting_id}}.

en: No settings found with the ID %s.
vi: Không tìm thấy cài đặt nào với ID %s.

en: The class name for %s must implement ConfigurableContract
vi: Tên cấp của %s phải triển khai ConfigurableContract

en: No WooCommerce email found for "%s"
vi: Không tìm thấy email WooCommerce nào cho "%s"

en: Admin
vi: Quản trị

en: Extensions
vi: Phần mở rộng

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Order
vi: Đơn hàng

en: Email Notifications
vi: Thông báo email

en: Emails
vi: Email

en: New
vi: Mới

en: Cancelled order
vi: Hủy đơn hàng

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked cancelled (if it was previously processing or on-hold).
vi: Được gửi đến (những) người nhận đã chọn khi một đơn hàng được đánh dấu đã bị hủy (nếu trước đó nó đã được xử lý hoặc tạm dừng).

en: [{{site_title}}]: Order #{{order_number}} has been cancelled
vi: [{{site_title}}]: Đơn hàng#{{order_number}} đã bị hủy

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Customer full name.
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
vi: Thông báo cho bạn biết &mdash; đơn hàng #%1$s thuộc %2$s đã bị hủy:

en: Completed order
vi: Đã hoàn tất đơn hàng

en: Sent to customers when their order is marked completed and usually indicates that the order has been shipped.
vi: Gửi cho khách hàng khi đơn đặt hàng của họ được đánh dấu hoàn tất và đây có nghĩa là đơn hàng đã được vận chuyển.

en: We have finished processing your order.
vi: Chúng tôi đã hoàn tất xử lý đơn hàng của bạn.

en: Your {{site_title}} order is now complete
vi: Đơn hàng {{site_title}} của bạn đã hoàn tất

en: Customer invoice / order details
vi: Chi tiết hóa đơn /đơn hàng của khách hàng

en: Emails containing order information and payment links sent manually.
vi: Email chứa thông tin đơn hàng và liên kết thanh toán được gửi thủ công.

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
vi: Một đơn hàng đã được tạo cho bạn trên %1$s. Hóa đơn của bạn ở bên dưới, kèm theo liên kết để thanh toán khi bạn đã sẵn sàng: %2$s

en: Pay for this order
vi: Thanh toán cho đơn hàng này

note: translators: %s Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
vi: Dưới đây là chi tiết đơn hàng bạn đã đặt vào %s:

en: Invoice for order #{{order_number}} on {{site_title}}
vi: Hóa đơn cho đơn hàng #{{order_number}} trên {{site_title}}

en: Customer note
vi: Ghi chú của khách hàng

en: Sent to customer when you add a note to an order.
vi: Đã gửi cho khách hàng khi bạn thêm ghi chú vào đơn hàng.

en: The following note has been added to your order:
vi: Ghi chú sau đây đã được thêm vào đơn hàng của bạn:

en: As a reminder, here are your order details:
vi: Xin nhắc lại, đây là chi tiết đơn hàng của bạn:

en: Note added to your {{site_title}} order from {{order_date}}
vi: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng {{site_title}} của bạn từ {{order_date}}

en: Heading
vi: Đầu trang

en: Additional content
vi: Nội dung bổ sung

[ctx: name of the default email notification template]
en: Default
vi: Mặc định

en: Container
vi: Bộ chứa

en: Background color
vi: Màu nền

en: Email width
vi: Chiều rộng Email

en: Default
vi: Mặc định

en: Full
vi: Đầy đủ

en: Header
vi: Đầu trang

en: Header image
vi: Ảnh đầu trang

en: Text
vi: Văn bản

en: Body
vi: Phần thân

en: Body background color
vi: Màu nền của phần thân

en: Link color
vi: Màu liên kết

en: Headings
vi: Tiêu đề

en: H1 font size
vi: Kích cỡ phông chữ H1

en: H2 font size
vi: Kích cỡ phông chữ H2

en: H3 font size
vi: Kích cỡ phông chữ H3

en: Button
vi: Nút

en: Label color
vi: Màu của nhãn

en: Footer
vi: Chân trang

en: Footer text
vi: Văn bản chân trang

en: Text color
vi: Màu văn bản

en: Font family
vi: Họ phông

en: Font size
vi: Kích cỡ phông chữ

en: Enabled
vi: Đã bật

en: Preview text
vi: Văn bản xem trước

note: translators: %1$s - opening a HTML tag, %2$s - closing a HTML tag
en: Preview text is shown after the subject line in some email inboxes. Maximum: 150 characters. %1$sLearn more%2$s
vi: Văn bản xem trước được hiển thị sau dòng chủ đề trong một số hộp thư đến của email. Tối đa: 150 ký tự. %1$sTìm hiểu thêm%2$s

en: Enter preview text
vi: Nhập văn bản xem trước

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Failed order
vi: Đơn hàng không thành công

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked failed (if it was previously pending or on-hold).
vi: Đã gửi đến (những) người nhận đã chọn khi đơn hàng được đánh dấu không thành công (nếu đơn hàng trước đó đang chờ xử lý hoặc tạm dừng).

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
vi: Thanh toán cho đơn hàng #%1$s từ %2$slà không thành công. Đơn hàng là như sau:

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
vi: [{site_title}]: Đơn hàng #{order_number} là không thành công

en: Item shipped
vi: Mặt hàng được vận chuyển

en: Sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
vi: Gửi cho khách hàng khi thông tin theo dõi được thêm vào cho một hoặc nhiều mặt hàng trong đơn đặt hàng của họ.

note: translators: Placeholder: %s - Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
vi: Xin chào %s,

en: An item from your order has shipped!
vi: Một mặt hàng từ đơn đặt hàng của bạn đã được vận chuyển!

en: An item from {{site_title}} order #{{order_number}} has shipped!
vi: Một mặt hàng từ {{site_title}} đơn hàng #{{order_number}} đã được vận chuyển!

en: New account
vi: Tài khoản mới

en: Sent to customers when they sign up via checkout or account pages.
vi: Gửi cho khách hàng khi họ đăng ký qua các trang thanh toán hoặc tài khoản.

en: Your {{site_title}} account has been created!
vi: Tài khoản {{site_title}} của bạn đã được tạo!

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
vi: Cảm ơn bạn đã tạo tài khoản trên %1$s. Tên người dùng của bạn là %2$s. Bạn có thể truy cập khu vực tài khoản của mình để xem đơn hàng, thay đổi mật khẩu và hơn thế nữa tại: %3$s

note: translators: %s: Auto generated password
en: Your password has been automatically generated: %s
vi: Mật khẩu của bạn đã được tạo tự động: %s

en: New order
vi: Đơn hàng mới‌‌

en: Sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
vi: Đã gửi đến (những) người nhận đã chọn khi nhận được đơn hàng mới.

note: translators: %1$s: Customer full name.
en: You’ve received the following order from %1$s:
vi: Bạn đã nhận được đơn hàng sau từ %1$s:

en: [{{site_title}}]: New order #{{order_number}}
vi: [{{site_title}}]: Đơn hàng mới #{{order_number}}

en: Order on-hold
vi: Đơn hàng - Tạm giữ

en: Sent to customer when an order is on hold.
vi: Đã gửi cho khách hàng khi đơn hàng bị giữ lại.

en: Your {{site_title}} order has been received!
vi: Đơn hàng {{site_title}} của bạn đã được giao!

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of what you ordered:
vi: Cảm ơn đơn đặt hàng của bạn Đơn hàng bị tạm dừng cho đến khi chúng tôi xác nhận đã nhận khoản thanh toán. Trong thời gian chờ đợi, đây là lời nhắc về những sản phẩm bạn đã đặt:

en: Partially refunded order
vi: Hoàn tiền một phần đơn hàng

en: Sent to customers when their order is partially refunded.
vi: Gửi cho khách hàng khi đơn hàng của họ được hoàn tiền một phần.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
vi: Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn tiền một phần. Có thêm các chi tiết dưới đây để bạn tham khảo:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been partially refunded
vi: {{site_title}} đơn hàng #{{order_number}} của bạn đã được hoàn tiền một phần

en: Processing order
vi: Đang xử lý đơn hàng

en: Sent to customer after a payment is made.
vi: Gửi cho khách hàng sau khi thanh toán được thực hiện.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
vi: Chúng tôi muốn báo cho bạn biết là &mdash; chúng tôi đã nhận được đơn hàng ​#%s và đơn này đang được xử lý:

en: Fully refunded order
vi: Đơn hàng được hoàn tiền đầy đủ

en: Sent to customers when their order is fully refunded.
vi: Gửi cho khách hàng khi đơn hàng của họ được hoàn tiền đầy đủ.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
vi: Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn tiền. Có thêm các chi tiết dưới đây để bạn tham khảo:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been refunded
vi: {{site_title}} đơn hàng #{{order_number}} của bạn đã được hoàn tiền

en: Reset password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Sent to customers when they reset their passwords.
vi: Gửi cho khách hàng khi họ đặt lại mật khẩu.

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
vi: Ai đó đã yêu cầu mật khẩu mới cho tài khoản sau trên %s:

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
vi: Tên người dùng: %s

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
vi: Nếu không thực hiện yêu cầu này, bạn chỉ cần bỏ qua email này. Nếu bạn muốn tiếp tục:

en: Click here to reset your password
vi: Nhấp vào đây để lấy lại mật khẩu

en: Sender name
vi: Tên người gửi

en: Sender address
vi: Địa chỉ người gửi

en: Recipients
vi: Người nhận

en: Enter recipients (comma-separated) for this email
vi: Nhập người nhận (được phân cách bằng dấu phẩy) cho email này

en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. Manage them from Marketing > Emails.
vi: Tùy chỉnh email của bạn để phản ánh thương hiệu của bạn và tăng độ tin cậy của khách hàng. Quản lý chúng từ Tiếp thị> Email.

en: Manage emails
vi: Quản lý email

en: Your hosting plan now offers editable WooCommerce emails, no plugin required!
vi: Gói lưu trữ của bạn hiện cung cấp các email WooCommerce có thể chỉnh sửa, không cần plugin!

en: Please use either your hosting plan's email editing feature or your 3rd-party email editor.
vi: Vui lòng sử dụng tính năng chỉnh sửa email của gói lưu trữ của bạn hoặc trình biên tập email bên thứ ba của bạn.

en: Edit emails
vi: Chỉnh sửa email

en: Contact support
vi: Liên hệ với bộ phận hỗ trợ

en: A 3rd-party email editing plugin has been detected on your store.
vi: Plugin chỉnh sửa email của bên thứ ba đã được phát hiện trên cửa hàng của bạn.

en: Link bank account
vi: Liên kết tài khoản ngân hàng

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Add your banking info to get your payouts deposited.
vi: Bạn có tiền đang chờ bạn với GoDaddy Payments! Thêm thông tin ngân hàng để nhận các khoản thanh toán.

en: GoDaddy Payments - Apple Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin Safari on supported devices%2$s.
vi: GoDaddy Payments - Apple Pay đã được bật trên các trang bạn đã chọn và hiển thị %1$strong Safari trên các thiết bị được hỗ trợ%2$s.

en: Please select the pages where Apple Pay should show.
vi: Vui lòng chọn các trang mà Apple Pay sẽ hiển thị.

en: There was a problem registering your site with Apple Pay. Please disable Apple Pay and try re-enabling, or %1$scontact support%2$s.
vi: Đã xảy ra sự cố khi đăng ký trang của bạn với Apple Pay. Vui lòng tắt Apple Pay và thử bật lại hoặc %1$sliên hệ với bộ phận hỗ trợ%2$s.

en: GoDaddy Payments successfully enabled!
vi: GoDaddy Payments được bật thành công!

en: GoDaddy Payments is now available to your customers at checkout.
vi: GoDaddy Payments hiện khả dụng cho khách hàng của bạn khi thanh toán.

en: GoDaddy Payments is now connected to your store!
vi: GoDaddy Payments hiện đã được kết nối với cửa hàng của bạn!

en: Enable GoDaddy Payments
vi: Bật GoDaddy Payments

en: Enable the payment method to add it to your checkout.
vi: Bật phương thức thanh toán để thêm vào thanh toán của bạn.

en: Your GoDaddy Payments account has been closed.
vi: Tài khoản GoDaddy Payments của bạn đã bị đóng.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please set up your account to resume processing payments.
vi: Phương thức thanh toán đã bị vô hiệu hóa nên sẽ không xuất hiện trên thanh toán của bạn. Vui lòng thiết lập tài khoản của bạn để tiếp tục xử lý thanh toán.

en: It looks like you didn't finish your GoDaddy Payments application.
vi: Có vẻ như bạn chưa hoàn tất đơn đăng ký GoDaddy Payments của mình.

en: Resume
vi: Tiếp tục lại

en: You're just a few minutes from processing payments.
vi: Bạn chỉ còn vài phút nữa là có thể xử lý thanh toán.

en: Your GoDaddy Payments account needs attention.
vi: Tài khoản GoDaddy Payments của bạn cần được chú ý.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for next steps.
vi: Phương thức thanh toán đã bị vô hiệu hóa nên sẽ không xuất hiện trên thanh toán của bạn. Vui lòng kiểm tra email của bạn để biết các bước tiếp theo.

en: Your GoDaddy Payments account has been terminated.
vi: Tài khoản GoDaddy Payments của bạn đã bị ngừng.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for more information.
vi: Phương thức thanh toán đã bị vô hiệu hóa nên sẽ không xuất hiện trên thanh toán của bạn. Vui lòng kiểm tra email của bạn để biết thêm thông tin.

en: Complete verification
vi: Hoàn thành xác minh

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info to get your payouts deposited.
vi: Bạn có tiền đang chờ bạn với GoDaddy Payments! Xác minh danh tính của bạn và thêm thông tin ngân hàng để nhận các khoản thanh toán.

en: You haven't completed the necessary steps to verify your identity with GoDaddy Payments. Until you do that, you won't be able to take any payments or deposit your funds.
vi: Bạn chưa hoàn thành các bước cần thiết để xác minh danh tính của mình với GoDaddy Payments. Cho đến khi hoàn tất thao tác này, bạn sẽ không thể nhận bất kỳ khoản thanh toán hoặc gửi tiền của bạn.

en: You've still got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info as soon as you can to get your funds and keep taking payments.
vi: Bạn vẫn còn tiền đang chờ bạn với GoDaddy Payments! Xác minh danh tính của bạn và thêm thông tin ngân hàng của bạn ngay khi có thể để nhận tiền và tiếp tục nhận thanh toán.

en: The deadline to complete your payouts setup is coming up! To keep transacting with GoDaddy Payments and to get your money, verify your identity and add banking info.
vi: Hạn chót để hoàn tất thiết lập thanh toán của bạn sắp đến! Để tiếp tục giao dịch với GoDaddy Payments và nhận tiền của bạn, vui lòng xác minh danh tính và thêm thông tin ngân hàng.

en: You're all set to take payments with GoDaddy Payments!
vi: Bạn đã sẵn sàng nhận thanh toán bằng GoDaddy Payments!

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a>
en: To get your funds deposited to your bank account, verify your identity and add your banking info. %1$sSet up payouts%2$s
vi: Để nhận tiền được gửi vào tài khoản ngân hàng của bạn, hãy xác minh danh tính của bạn và thêm thông tin ngân hàng của bạn. %1$sThiết lập khoản chi trả%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: The connected GoDaddy Payments account is %1$s %2$s (Not the business owner's account? %3$sSwitch account%4$s).
vi: Tài khoản GoDaddy Payments được kết nối là %1$s %2$s (Không phải tài khoản của chủ doanh nghiệp? %3$sChuyển tài khoản%4$s).

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: GoDaddy Payments is now connected with the account %1$s %2$s. (Not right? %3$sSwitch account%4$s.)
vi: GoDaddy Payments hiện được kết nối với tài khoản %1$s %2$s. (Không phải? %3$sChuyển tài khoản%4$s.)

en: Get Started
vi: Bắt đầu

en: Provided by GoDaddy
vi: Cung cấp bởi GoDaddy

en: Sell online and in person with GoDaddy Payments. Sync local pickup and delivery orders right to your Smart Terminal, then get paid fast with next-day deposits.
vi: Bán hàng trực tuyến và trực tiếp với GoDaddy Payments. Đồng bộ hóa đơn giao hàng và nhận hàng tại địa phương ngay trên thiết bị đầu cuối thông minh của bạn, sau đó nhận thanh toán nhanh chóng với khoản tiền gửi ngày hôm sau.

en: Use GoDaddy Payments Selling in Person to sync local pickup and delivery orders to your Smart Terminal. Sell anything, anywhere and get paid fast with next-day deposits.
vi: Sử dụng GoDaddy Payments cho bán hàng trực tiếp để đồng bộ hóa các đơn hàng nhận và giao hàng tại địa phương với Thiết bị đầu cuối thông minh của bạn. Bán bất cứ sản phẩm gì, bất cứ nơi nào và được thanh toán nhanh chóng với tiền gửi ngày hôm sau.

en: GoDaddy Selling in Person
vi: GoDaddy bán hàng trực tiếp

en: Update Store
vi: Cập nhật cửa hàng

note: translators: %s - list of supported countries
en: GoDaddy Payments is available for businesses in %s. Please update your Store Address to use the payment method.
vi: GoDaddy Payments khả dụng cho các doanh nghiệp ở %s. Vui lòng cập nhật Địa chỉ cửa hàng của bạn để sử dụng phương thức thanh toán.

en: Change Currency
vi: Thay đổi đơn vị tiền tệ

note: translators: %1$s - list of supported currencies, %2$s - store country
en: GoDaddy Payments requires %1$s transactions for businesses in %2$s. Please change your Currency in order to use the payment method.
vi: GoDaddy Payments yêu cầu %1$s giao dịch cho các doanh nghiệp ở%2$s. Vui lòng thay đổi đơn vị tiền tệ của bạn để sử dụng phương thức thanh toán.

note: translators: %s - list of supported currencies
en: GoDaddy Payments requires %s transactions. Please change your Currency in order to use the payment method.
vi: GoDaddy Payments yêu cầu %s giao dịch. Vui lòng thay đổi đơn vị tiền tệ của bạn để sử dụng phương thức thanh toán.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the Google Pay docs link, %2$s - </a> tag
en: GoDaddy Payments - Google Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin supported browsers and devices%2$s.
vi: GoDaddy Payments - Google Pay đã được bật trên các trang bạn đã chọn và hiển thị %1$s trong các trình duyệt và thiết bị được hỗ trợ %2$s.

en: Please select the pages where Google Pay should show.
vi: Vui lòng chọn các trang mà Google Pay sẽ hiển thị.

en: There was an error connecting to GoDaddy Payments. Please try again.
vi: Đã xảy ra lỗi khi kết nối với GoDaddy Payments. Vui lòng thử lại.

en: GoDaddy Payments (Poynt) is included for Managed WordPress customers without a separate plugin!
vi: GoDaddy Payments (Poynt) được kèm theo cho khách hàng của WordPress được quản lý mà không cần plugin riêng biệt!

en: WooCommerce charges or authorizations/captures as well as refunds and voids made in your Staging site will process normally in your GoDaddy Payments account.
vi: Phí tính của WooCommerce hoặc ủy quyền/chụp cũng như hoàn tiền và hủy được thực hiện trong trang dựng của bạn sẽ xử lý bình thường trong tài khoản GoDaddy Payments của bạn.

en: Commerce Home
vi: Trang chủ thương mại

en: Payments Dashboard
vi: Bảng điều khiển thanh toán

en: Tax
vi: Thuế

en: The Sellbrite plugin is included in your hosting plan as GoDaddy Marketplaces. The plugin has been deactivated.
vi: Plugin Sellbrite có kèm theo trong gói lưu trữ của bạn dưới dạng Chợ điện tử GoDaddy. Plugin đã bị vô hiệu hóa.

en: Set up
vi: Cài đặt

en: Your products, everywhere.
vi: Sản phẩm của bạn ở khắp mọi nơi.

en: A product ID is required.
vi: ID sản phẩm là bắt buộc.

en: A channel UUID is required.
vi: Kênh UUID là bắt buộc.

en: You do not have permission to perform this action.
vi: Bạn không có quyền thực hiện thao tác này.

en: This product must meet all requirements below before creating a draft listing.
vi: Sản phẩm này phải đáp ứng tất cả các yêu cầu dưới đây trước khi tạo danh mục nháp.

en: Failed to create a draft listing.
vi: Không thể tạo danh mục nháp.

en: Failed to retrieve a WooCommerce product with ID #%d while creating a draft Marketplaces listing.
vi: Không thể truy xuất sản phẩm WooCommerce có ID #%d trong khi tạo danh mục Chợ điện tử nháp.

en: Products with Marketplaces listings cannot have an empty SKU.
vi: Sản phẩm có danh mục Chợ điện tử không thể có SKU trống.

en: Are you sure you want to unpublish? All associated Marketplaces listings will remain published or as a draft but will no longer sync content and inventory with WooCommerce.
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy xuất bản không? Tất cả danh mục Chợ điện tử được liên kết sẽ vẫn được xuất bản hoặc dưới dạng bản nháp nhưng sẽ không còn đồng bộ hóa nội dung và hàng trong kho với WooCommerce.

en: Marketplaces & Social Order
vi: Đơn hàng trên Chợ điện tử & Mạng xã hội.

note: translators: Placeholder: %s - sales channel label
en: Sales Channel: %s
vi: Kênh bán hàng: %s

note: translators: Placeholder: %s - sales channel order number
en: Sales Channel Order Number: %s
vi: Số đơn hàng của kênh bán hàng: %s

en: Return accepted via Walmart sales channel.
vi: Hoàn trả được chấp nhận thông qua kênh bán hàng Walmart.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: Return requested via Walmart sales channel. %1$sView request%2$s.
vi: Yêu cầu hoàn trả qua kênh bán hàng Walmart. %1$sXem yêu cầu%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: Create your first product listing by adding a new product or editing an existing one in WooCommerce. You can list a product on each of the marketplaces you've added. Once listed, the product info and inventory will sync automatically. Visit %1$sProducts%2$s to get started.
vi: Tạo danh mục sản phẩm đầu tiên của bạn bằng cách thêm một sản phẩm mới hoặc chỉnh sửa một sản phẩm hiện có trong WooCommerce. Bạn có thể niêm yết một sản phẩm trên mỗi chợ điện tử bạn đã thêm. Sau khi được liệt kê, thông tin sản phẩm và hàng trong kho sẽ tự động đồng bộ hóa. Truy cập %1$sSản phẩm%2$s để bắt đầu

en: Welcome to GoDaddy Marketplaces!
vi: Chào mừng bạn đến với Chợ điện tử GoDaddy!

en: Your store address must be in the US and currency US dollars in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
vi: Địa chỉ cửa hàng của bạn phải ở Hoa Kỳ và theo tiền tệ đô la Mỹ để đồng bộ hóa sản phẩm, hàng tồn kho và đơn hàng với các kênh bán hàng trên Chợ điện tử & Mạng xã hội.

en: Your store weight and dimensions units must be in "lbs" and "in" in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
vi: Đơn vị trọng lượng và kích thước cửa hàng của bạn phải ở dạng "pao" và "insơ" để đồng bộ hóa sản phẩm, hàng tồn kho và đơn hàng với kênh bán hàng trên Chợ điện tử & Mạng xã hội.

en: Update settings
vi: Cập nhật cài đặt

en: Stock management must be enabled in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
vi: Quản lý hàng tồn kho phải được bật để đồng bộ hóa sản phẩm, hàng tồn kho và đơn hàng với kênh bán hàng trên Chợ điện tử & Mạng xã hội.

en: Product, inventory, and order syncing is disabled in Staging to prevent conflicts with your Production site.
vi: Đồng bộ hóa sản phẩm, hàng tồn kho và đơn hàng bị vô hiệu hóa trong trang dàn dựng để ngăn xung đột với trang Sản xuất của bạn.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used 90&#37; of your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade soon to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
vi: Bạn đã sử dụng 90 &#37; trong số các đơn hàng trên Chợ điện tử và Mạng xã hội hàng tháng đi kèm của mình. Nâng cấp sớm để xử lý nhiều đơn hàng hơn. %1$sNâng cấp gói%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used all your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade now to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
vi: Bạn đã sử dụng tất cả các đơn hàng trên Chợ điện tử và Mạng xã hội hàng tháng đi kèm của mình. Nâng cấp ngay để xử lý nhiều đơn hàng hơn. %1$sNâng cấp gói%2$s

en: Sales Channel
vi: Kênh Bán hàng

en: Sales Channel Order Number
vi: Số Đơn hàng của kênh bán hàng

en: Product Brand
vi: Thương hiệu sản phẩm

en: Product Condition
vi: Điều kiện sản phẩm

[ctx: Product condition]
en: New
vi: Mới

[ctx: Product condition]
en: Used
vi: Đã sử dụng

[ctx: Product condition]
en: Refurbished
vi: Đã tân trang lại

en: Global Trade Item Number
vi: Số mặt hàng thương mại toàn cầu

en: A Global Trade Item Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. It can be found next to the barcode.
vi: Số mặt hàng thương mại toàn cầu được sử dụng để định danh một cách duy nhất sản phẩm của bạn trên các danh mục Chợ điện tử & Mạng xã hội. Nó có thể được tìm thấy bên cạnh mã vạch.

en: Manufacturer Part Number
vi: Số Phần Nhà sản xuất

en: A Manufacturer Part Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. Only use the MPN assigned by the manufacturer.
vi: Số Phần Nhà sản xuất được sử dụng để định danh một cách duy nhất sản phẩm của bạn trên các danh mục Chợ điện tử & Mạng xã hội. Chỉ sử dụng MPN do nhà sản xuất chỉ định.

en: Marketplaces & Social
vi: Chợ điện tử & Mạng xã hội

en: You haven't connected this sales channel yet.
vi: Bạn chưa kết nối kênh bán hàng này.

en: Connect Sales Channel
vi: Kết nối kênh bán hàng

note: translators: Placeholders: %s: Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product hasn't been listed on %s yet.
vi: Sản phẩm này chưa được niêm yết trên %s.

en: Create Draft Listing
vi: Tạo danh mục nháp

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> HTML link tag, %2$s - Closing </a> HTML link tag
en: A draft listing will be automatically created once the product meets the requirements below. %1$sLearn more about product sync%2$s
vi: Một danh sách nháp sẽ được tạo tự động khi sản phẩm đáp ứng các yêu cầu dưới đây. %1$sTìm hiểu thêm về đồng bộ hóa sản phẩm %2$s

note: translators: Placeholders: %1%s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: The requirements below must be met in order to list this product. %1$sLearn more about product sync%2$s
vi: Các yêu cầu dưới đây phải được đáp ứng để niêm yết sản phẩm này. %1$sTìm hiểu thêm về đồng bộ hóa sản phẩm %2$s

[ctx: Product property requirement]
en: Simple or variable product (not virtual or downloadable)
vi: Sản phẩm đơn giản hoặc biến thể (không ảo hoặc có thể tải xuống)

[ctx: Product property requirement]
en: Published product
vi: Sản phẩm đã xuất bản

[ctx: Product property requirement]
en: Product SKU must be set
vi: Mã sản phẩm phải được đặt

[ctx: Product property requirement]
en: Manage stock enabled and stock quantity > 0
vi: Đã bật quản lý hàng tồn kho và số lượng hàng tồn kho > 0

[ctx: Product property requirement]
en: No backorders allowed
vi: Không được phép đặt hàng sẵn

[ctx: Product property requirement]
en: Brand and Condition fields filled
vi: Đã điền các trường Nhãn hiệu và Điều kiện

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: A draft listing has been created for this product on %s.
vi: Một danh mục nháp đã được tạo cho sản phẩm này trên %s

en: View Draft Listing
vi: Xem danh mục nháp

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product has been listed on %s.
vi: Sản phẩm này đã được niêm yết trên %s.

en: Edit Listing
vi: Sửa danh mục

en: Manage Sales Channels
vi: Quản lý kênh bán hàng

en: Marketplaces &amp; Social
vi: Chợ điện tử &amp Mạng xã hội

en: Manage Listing Templates
vi: Quản lý mẫu danh mục

en: You haven't added any sales channels yet. Add sales channels in order to post your listings on third party marketplaces and social platforms.
vi: Bạn chưa thêm bất kỳ kênh bán hàng nào. Thêm các kênh bán hàng để đăng danh mục của bạn trên các chợ điện tử và mạng xã hội của bên thứ ba.

[ctx: Refreshes the page]
en: Refresh
vi: Làm mới

en: Add Sales Channel
vi: Thêm Kênh bán hàng

en: Resources
vi: Tài nguyên

en: What is Marketplaces &amp; Social?
vi: Chợ điện tử &amp Mạng xã hội là gì?

en: How to connect sales channels
vi: Cách kết nối các kênh bán hàng

en: What products are eligible for Marketplaces & Social sales channels?
vi: Những sản phẩm nào đủ điều kiện cho Chợ điện tử & Mạng xã hội ?

en: A non-empty settings parameter must be provided.
vi: Phải cung cấp thông số cài đặt không trống.

en: Each setting object must contain name and value keys.
vi: Mỗi đối tượng cài đặt phải chứa các khóa tên và giá trị.

en: Unique onboarding setting ID.
vi: ID cài đặt triển khai duy nhất.

en: Unique onboarding setting name (matches the ID).
vi: Tên cài đặt triển khai duy nhất (khớp với ID).

en: Onboarding setting label.
vi: Nhãn cài đặt triển khai.

en: Onboarding setting description.
vi: Mô tả cài đặt triển khai.

en: A list of available options for the onboarding setting values.
vi: Danh sách các tùy chọn khả dụng cho các giá trị cài đặt triển khai.

en: Onboarding setting default value.
vi: Giá trị mặc định của cài đặt triển khai.

en: Onboarding setting value.
vi: Giá trị cài đặt triển khai.

en: Whether the onboarding setting can have multiple values.
vi: Cho dù cài đặt triển khai có thể có nhiều giá trị hay không.

en: Whether the onboarding setting is required.
vi: Cho dù cài đặt triển khai là bắt buộc.

en: Onboarding setting group, if applicable.
vi: Nhóm cài đặt triển khai, nếu có.

en: Onboarding setting control details.
vi: Chi tiết kiểm soát cài đặt triển khai

en: Onboarding setting control type.
vi: Loại kiểm soát cài đặt triển khai

en: A list of available options for the onboarding setting control.
vi: Danh sách các tùy chọn khả dụng cho kiểm soát cài đặt triển khai.

en: Optional input placeholder for the onboarding setting control.
vi: Trình giữ chỗ đầu vào tùy chọn cho kiểm soát cài đặt triển khai.

[ctx: Title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
vi: Trang chủ

[ctx: Menu title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
vi: Trang chủ

en: First time
vi: Lần đầu

en: Store name
vi: Tên cửa hàng

en: Store address 1
vi: Địa chỉ cửa hàng 1

en: Store address 2
vi: Địa chỉ cửa hàng 2

[ctx: The country's region]
en: Country Region
vi: Khu vực trong quốc gia

en: City
vi: Thành phố

en: Postal code
vi: Mã bưu chính

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Left aligned
vi: Canh lề trái

en: Right aligned
vi: Canh lề phải

en: Left aligned with space
vi: Canh lề trái với khoảng trắng

en: Right aligned with space
vi: Canh lề phải với khoảng trắng

en: Currency position
vi: Kiểu hiển thị

en: All countries
vi: Tất cả các quốc gia

en: Sell to all countries, except for...
vi: Bán cho tất cả các quốc gia, ngoại trừ...

en: Sell to specific countries
vi: Kinh doanh với các quốc gia cụ thể

en: Selling locations
vi: Địa điểm bán hàng

en: Sell to all countries except for
vi: Bán cho tất cả các quốc gia ngoại trừ

en: Ship to all countries you sell to
vi: Giao hàng tới tất cả các quốc gia bạn có bán hàng

en: Ship to specific countries only
vi: Chỉ giao hàng tới một số quốc gia cụ thể...

en: Disable shipping & shipping calculations
vi: Tắt tính năng giao hàng & tính phí vận chuyển

en: Shipping locations
vi: Địa điểm giao hàng

en: Ship to specific countries
vi: Giao hàng đến các quốc gia cụ thể

en: Thousands separator
vi: Dấu phân tách Hàng nghìn

en: Decimal separator
vi: Dấu phân tách thập phân

en: Number of decimals
vi: Số thập phân

en: Kilograms
vi: Kilogram

en: Grams
vi: Gam

en: Pounds
vi: Pao

en: Ounces
vi: Aoxơ

en: Weight units
vi: Đơn vị trọng lượng

en: Meters
vi: Mét

en: Centimeters
vi: Centimét

en: Millimeters
vi: Milimét

en: Inches
vi: Insơ

en: Yards
vi: Thước Anh;

en: Dimension units
vi: Đơn vị kích thước

en: Enable taxes
vi: Bật tính thuế

en: Last onboarding step
vi: Bước triển khai cuối cùng

en: Completed
vi: Đã hoàn tất

en: Store selector dismissed
vi: Bộ chọn cửa hàng bị loại bỏ

en: Onboarding
vi: Quá trình triển khai

en: Order Numbers
vi: Số đơn hàng

en: Starting number
vi: Mã bắt đầu

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Suffix
vi: Hậu Tố

en: Skip free orders
vi: Bỏ qua đơn hàng miễn phí

en: Free order identifier
vi: Mã định danh đơn hàng miễn phí

en: Company name.
vi: Tên công ty

en: Country code.
vi: Mã quốc gia.

en: Connection status.
vi: Trạng thái kết nối.

en: The shipment object associated with the shipping label.
vi: Mặt hàng được liên kết với nhãn vận chuyển.

en: The shipment ID.
vi: ID lô hàng.

en: The shipment's creation date.
vi: Ngày tạo lô hàng.

en: The shipment's last updated date.
vi: Ngày cập nhật cuối cùng của lô hàng.

en: The shipping provider for the shipment.
vi: Nhà cung cấp dịch vụ vận chuyển cho lô hàng.

en: The label for a custom shipping provider.
vi: Nhãn cho nhà cung cấp dịch vụ vận chuyển tùy chỉnh.

en: The shipment's tracking number.
vi: Số theo dõi của lô hàng.

en: The shipment's tracking URL.
vi: URL theo dõi của lô hàng.

en: The rate associated with the shipment.
vi: Mức phí liên quan đến lô hàng.

en: The label associated with shipment.
vi: Nhãn liên quan đến lô hàng.

en: The items included in the shipment.
vi: Các mặt hàng bao gồm trong lô hàng.

en: The item's ID.
vi: ID của mặt hàng.

en: The product's ID.
vi: ID của sản phẩm.

en: The product's variation ID.
vi: ID biến thể của sản phẩm.

en: The item's quantity.
vi: Số lượng của mặt hàng.

en: The shipping label returned by the shipping provider.
vi: Nhãn vận chuyển của nhà cung cấp dịch vụ vận chuyển.

en: The shipment object associated with the shipping rates.
vi: Mặt hàng được liên kết với giá giao hàng.

en: The shipping rates returned by the shipping provider.
vi: Giá vận chuyển của nhà cung cấp dịch vụ vận chuyển.

en: Phone number
vi: Số điện thoại

en: The phone number of your business.
vi: Số điện thoại của doanh nghiệp của bạn.

en: Shipping labels
vi: Nhãn giao hàng

en: ShipEngine isn't available in your region
vi: ShipEngine không khả dụng ở khu vực của bạn

en: To benefit from streamlined shipping and label printing, please ensure your store is located in the US, UK, Canada, or Australia.
vi: Để hưởng lợi từ việc vận chuyển và in nhãn hợp lý, vui lòng đảm bảo cửa hàng của bạn có trụ sở tại Hoa Kỳ, Vương quốc Anh, Canada hoặc Úc.

en: User does not have permission to manage WooCommerce
vi: Người dùng không có quyền quản lý WooCommerce

note: translators: Placeholders: %s - error message from the MWC API
en: Could not create connection: %s
vi: Không thể tạo kết nối: %s

en: No redirect available
vi: Không có chuyển hướng khả dụng

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
vi: Đã xảy ra lỗi, vui lòng thử lại hoặc thử hình thức thanh toán thay thế.

en: An error occurred while processing the payment:
vi: Đã xảy ra lỗi khi xử lý thanh toán của bạn.

en: Payment method successfully added.
vi: Đã thêm phương thức thanh toán thành công

en: Unable to add payment method to your account. Please try again.
vi: Không thể thêm phương thức thanh toán vào tài khoản của bạn. Vui lòng thử lại.

en: Payment method could not be saved. %s
vi: Không thể lưu phương thức thanh toán. %s

en: Payment method updated.
vi: Đã cập nhật phương thức thanh toán.

en: Included WooCommerce Extensions
vi: Đã bao gồm phần mở rộng WooCommerce

note: translators: Placeholder: %s - captured amount
en: A payment of %s was successfully captured via GoDaddy Payments Hub
vi: Thanh toán %s đã được chụp thành công qua Trung tâm GoDaddy Payments

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
vi: Chúng tôi không thể xử lý đơn đặt hàng của bạn với thông tin thanh toán mà bạn đã cung cấp. Vui lòng sử dụng tài khoản thanh toán khác hoặc phương thức thanh toán thay thế.

note: translators: Placeholders: %1$s - card brand, %2$s - last 4 card numbers, %3$s - expiration month, %4$s - expiration year
en:  %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
vi:  %1$s kết thúc trong %2$s (hết hạn vào %3$s/%4$s)

en: Card
vi: Thẻ

note: translators: Placeholder: %s - refunded amount
en: A refund of %s was successfully processed via GoDaddy Payments Hub
vi: Khoản hoàn tiền %s đã được xử lý thành công qua Trung tâm GoDaddy Payments

note: translators: Placeholder: %s - transaction ID
en: Transaction ID %s
vi: ID giao dịch %s

note: translators: Placeholders: %1$s - approved result code, %2$s - approved result message
en: Result: [%1$s] %2$s
vi: Kết quả: [%1$s] %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - provider name, %2$s - transaction type, provider name, %3$s - total amount, %4$s - transaction info (if applicable, or empty string)
en: %1$s %2$s in the amount of %3$s%4$s
vi: %1$s %2$s với số tiền %3$s%4$s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the capture that was voided
en: A payment capture of %s was successfully voided
vi: Đã vô hiệu hóa thành công việc chụp thanh toán cho %s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the refund that was voided
en: A refund of %s was successfully voided
vi: Khoản hoàn tiền %s đã được hủy thành công

en: Coupons are disabled.
vi: Phiếu giảm giá đã bị vô hiệu hóa.

en: Invalid coupon code.
vi: Mã ưu đãi không hợp lệ.

en: Coupon cannot be applied.
vi: Không thể áp dụng phiếu giảm giá.

en: Coupon cannot be applied. %s
vi: Không thể áp dụng phiếu giảm giá. %s

en: Invalid customer data
vi: Dữ liệu khách hàng không hợp lệ.

en: Invalid email address
vi: Địa chỉ email không hợp lệ

note: translators: Placeholder: %s - either 'billing' or 'shipping'
en: Invalid %s address
vi: Địa chỉ %s không hợp lệ

en: Orders aren't accepted from this location
vi: Đơn hàng không được chấp nhận từ địa điểm này

en: WooCommerce is not available
vi: WooCommerce không khả dụng

en: Invalid products data.
vi: Dữ liệu sản phẩm không hợp lệ.

en: Coupon code to apply to the cart.
vi: Mã giảm giá để áp dụng cho giỏ hàng.

en: Cart customer data.
vi: Dữ liệu khách hàng của giỏ hàng.

en: Products to add to the cart.
vi: Sản phẩm để thêm vào giỏ hàng.

en: The order ID.
vi: ID đơn hàng.

en: The URL to redirect the customer to.
vi: URL để chuyển hướng khách hàng đến.

en: Order total, based on cart total.
vi: Tổng số đơn hàng, dựa trên tổng số giỏ hàng.

en: 2-letter ISO 3166 country code.
vi: Mã quốc gia ISO 3166 gồm 2 ký tự.

en: 3-letter ISO 4217 currency code.
vi: Mã tiền tệ ISO 4217 gồm 3 ký tự.

en: Name of the merchant.
vi: Tên của người bán.

en: The shipping type based on the chosen shipping method.
vi: Loại giao hàng dựa trên phương thức giao hàng đã chọn.

en: Shipping methods for the payment request.
vi: Phương thức giao hàng cho yêu cầu thanh toán.

en: Items in the order.
vi: Các mặt hàng trong đơn hàng.

en: Whether to require customer email.
vi: Có yêu cầu email của khách hàng hay không.

en: Whether to require customer phone.
vi: Có yêu cầu số điện thoại của khách hàng hay không.

en: Whether to require customer shipping address.
vi: Có yêu cầu địa chỉ giao hàng của khách hàng hay không.

en: Whether the customer should be allowed to enter coupons.
vi: Liệu khách hàng có được phép nhập phiếu giảm giá hay không.

en: A list of wallets to disable.
vi: Một danh sách các ví để vô hiệu hóa.

en: Application ID.
vi: ID ứng dụng.

en: Business ID.
vi: ID Doanh nghiệp.

en: List of available features.
vi: Danh sách các tính năng khả dụng.

en: Whether the payment gateway is enabled.
vi: Cho dù cổng thanh toán được kích hoạt.

en: Payment gateway connection status.
vi: Trạng thái kết nối cổng thanh toán.

en: Nonce for switching accounts.
vi: Nonce để chuyển đổi tài khoản.

en: Invalid phone number.
vi: Số điện thoại không hợp lệ

en: The remote parent ID in the request does not match the remote parent ID of the order.
vi: ID mẹ từ xa trong yêu cầu không khớp với ID mẹ từ xa của đơn hàng.

en: Invalid order ID.
vi: ID đơn hàng không hợp lệ.

note: translators: Placeholders: %s - a payment provider name, such as poynt
en: Provider %s not found.
vi: Không tìm thấy nhà cung cấp %s.

en: Invalid nonce
vi: Nonce không hợp lệ

en: Missing nonce
vi: Thiếu nonce

note: translators: Placeholder: %d - error code
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
vi: Lỗi %d: Không thể tạo đơn hàng. Vui lòng thử lại.

en: Virtual Terminal
vi: Thiết bị đầu cuối ảo

note: translators: Placeholder: %s - payment method name
en: Paid in WooCommerce checkout by "%s"
vi: Trả tiền trong thanh toán WooCommerce bằng "%s"

en: Tip
vi: Mẹo

en: Cashback
vi: Hoàn tiền

note: translators: Placeholders: %1$s - item fee name, %2$s - item fee amount
en: %1$s amount of %2$s added to order by GoDaddy Payments Smart Terminal
vi: %1$s số tiền %2$s được thêm vào đơn đặt hàng bởi thiết bị đầu cuối thông minh GoDaddy Payments

en: From GoDaddy Payments Hub. Order fully refunded.
vi: Từ Trung tâm GoDaddy Payments Đơn đặt hàng được hoàn tiền đầy đủ

en: From GoDaddy Payments Hub. Order partially refunded.
vi: Từ Trung tâm GoDaddy Payments Đơn hàng đã được hoàn tiền một phần.

note: translators: Placeholders: %1$s - date, %2$s time
en: Order marked ready on terminal on %1$s at %2$s
vi: Đơn hàng được đánh dấu đã sẵn sàng trên thiết bị đầu cuối vào %1$s lúc %2$s

en: Coupon code
vi: Mã giảm giá

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: Discount
vi: Giảm giá

en: Shipping
vi: Vận chuyển

en: Wallet payments cannot be used for carts with multiple shipments.
vi: Thanh toán bằng ví không thể được sử dụng cho giỏ hàng có nhiều lô hàng.

note: translators: %1$s: payment gateway name
en: Transaction refunded by %1$s from WooCommerce.
vi: Giao dịch được hoàn tiền bởi %1$s từ WooCommerce.

en: Transaction manually refunded from WooCommerce.
vi: Giao dịch được hoàn tiền thủ công từ WooCommerce.

en: Order is ready for pickup.
vi: Đơn hàng đã sẵn sàng để nhận.

en: Item shipped emails are sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
vi: Email vận chuyển hàng được gửi đến khách hàng khi thông tin theo dõi đã được thêm vào cho một hoặc nhiều mặt hàng trong đơn đặt hàng của họ.

en: An item from {site_title} order #{order_number} has shipped!
vi: Một mặt hàng từ {site_title} đơn hàng #{order_number} đã được vận chuyển!

en: Your package is on the way!
vi: Đơn hàng của bạn đang trên đường đến!

en: Please note that it may take some time for the carrier to update shipment tracking information.
vi: Xin lưu ý rằng có thể mất một thời gian để người vận chuyển cập nhật thông tin theo dõi lô hàng.

en: Ready for pickup
vi: Sẵn sàng để giao

en: Ready for pickup emails are sent to customers when their order is marked as ready for pickup.
vi: Email sẵn sàng lấy hàng được gửi cho khách hàng khi đơn hàng của họ được đánh dấu là đã sẵn sàng lấy hàng.

en: Your {site_title} order is ready for pickup!
vi: Đơn hàng {site_title} của bạn đã sẵn sàng để nhận!

en: Order ready for pickup!
vi: Đơn hàng đã sẵn sàng để nhận!

en: Shipment Tracking
vi: Theo dõi lô hàng

note: translators: Placeholder: %s - payment gateway method title
en: %s Virtual Terminal
vi: Thiết bị đầu cuối ảo %s

en: No gateway found for order
vi: Không tìm thấy cổng nào cho đơn hàng

en: Capture Charge
vi: Phí chụp

en: This charge has been fully captured
vi: Khoản phí này đã được chụp lại đầy đủ

en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xử lý ảnh chụp này không? Thao tác này sẽ không hoàn tác được.

en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
vi: Đã xảy ra lỗi và việc chụp không thể hoàn tất. Vui lòng thử lại.

en: Status
vi: Trạng thái

en: Remove
vi: Xóa

en: Manage
vi: Quản lý

en: Your Stripe account needs to be set up.
vi: Tài khoản Stripe của bạn cần được thiết lập.

en: Connected
vi: Đã kết nối

en: Connected to your Stripe account.
vi: Đã kết nối với tài khoản Stripe của bạn.

en: Disconnected
vi: Đã ngắt kết nối

en: Please reconnect your Stripe account.
vi: Vui lòng kết nối lại tài khoản Stripe của bạn.

en: Pending
vi: Đang chờ

en: Connected to your terminal to Sell in Person.
vi: Đã kết nối với thiết bị đầu cuối của bạn để Bán trực tiếp.

en: Recommended
vi: Được đề xuất

en: Click set up to get started.
vi: Nhấp vào thiết lập để bắt đầu.

en: Connect your terminal to Sell in Person.
vi: Kết nối thiết bị đầu cuối của bạn để bán trực tiếp.

en: Connected to your GoDaddy Payments account.
vi: Đã kết nối với tài khoản GoDaddy Payments của bạn.

en: Connecting
vi: Đang kết nối

en: This can take a few minutes. Please refresh to check.
vi: Thao tác này có thể mất vài phút Vui lòng làm mới để kiểm tra.

en: Not available
vi: Không có

en: Thank you for applying, but we are unable to provide payment processing for your business.
vi: Cảm ơn bạn đã đăng ký, nhưng chúng tôi không thể xử lý thanh toán cho doanh nghiệp của bạn.

en: Your account has been closed.
vi: Tài khoản của bạn đã bị đóng.

en: Incomplete
vi: Chưa hoàn tất

en: Click Resume to complete your application.
vi: Nhấp vào Tiếp tục để hoàn tất đơn đăng ký của bạn.

en: Needs attention
vi: Cần chú ý

en: Please check your email for next steps.
vi: Vui lòng kiểm tra email của bạn để biết các bước tiếp theo.

en: Manage the "%s" payment method
vi: Quản lý phương thức thanh toán "%s"

en: Set up the "%s" payment method
vi: Thiết lập phương thức thanh toán "%s"

en: Have a question? %1$sAsk the GoDaddy Team%3$s%2$s
vi: Bạn có câu hỏi? %1$sHỏi Nhóm GoDaddy%3$s%2$s

en: E-mail icon
vi: Biểu tượng Email

en: Set up GoDaddy Payments
vi: Thiết lập GoDaddy Payments

en: You're about to open GoDaddy Payments account signup. In just a few minutes, you'll return here to enable secure payments in your checkout.
vi: Bạn sắp mở đăng ký tài khoản GoDaddy Payments. Chỉ trong vài phút, bạn sẽ quay lại đây để bật thanh toán bảo mật trong thanh toán của bạn.

en: Cancel
vi: Hủy

note: translators: Divider between the Wallet buttons and "Add to Cart"
en: or
vi: hoặc

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
vi: Rất tiếc, đã xảy ra lỗi khi cập nhật phương thức thanh toán của bạn. Vui lòng thử lại.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa phương thức thanh toán này không?

en: Save
vi: Lưu

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Details
vi: Chi tiết

en: Default?
vi: Mặc định?

en: Invalid token ID
vi: Mã thông báo không hợp lệ

en: Manage Payment Methods
vi: Quản lý phương thức thanh toán

en: Use a new payment method
vi: Sử dụng phương thức thanh toán mới

en: Securely Save to Account
vi: Lưu an toàn vào tài khoản

en: Nickname
vi: Biệt danh

note: translators: Placeholders: %s - expiration date
en: expires %s
vi: sẽ hết hạn vào %s

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your GoDaddy Smart Terminal. Pay the lowest fees in the industry at only 2.3&#37; + 0&#162; per in-person transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Khách hàng có thể mua hàng trực tuyến và thanh toán trực tiếp với các đơn hàng được đồng bộ hóa với Thiết bị đầu cuối thông minh GoDaddy của bạn. Thanh toán phí thấp nhất trong ngành chỉ ở mức 2,3 &#37;+ 0 &#162; cho mỗi giao dịch trực tiếp. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

en: Pay in Person
vi: Thanh toán trực tiếp

en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your Terminals.
vi: Khách hàng có thể mua hàng trực tuyến và thanh toán trực tiếp với các đơn hàng được đồng bộ hóa với Thiết bị đầu cuối của bạn.

en: Payment to be made upon delivery.
vi: Thực hiện thanh toán khi giao hàng.

en: Return to payments
vi: Quay lại thanh toán

en: %1$sShop Smart Terminal%2$s
vi: %1$sCửa hàng thiết bị đầu cuối thông minh%2$s

en: %1$sDevices%2$s
vi: %1$sThiết bị%2$s

en: %1$sCatalogs%2$s
vi: %1$sCa-ta-lô%2$s

en: %1$sCustomize Terminal%2$s
vi: %1$sTùy chỉnh thiết bị đầu cuối%2$s

en: Smart Terminal
vi: Điểm cuối Thông minh

en: Dual screens for smoother selling.
vi: Màn hình kép để bán hàng mượt mà hơn.

en: Our dual screens make checkout a breeze. Plus, our all-in-one terminal includes a built-in payment processor, scanner, printer, security and more.
vi: Màn hình kép của chúng tôi khiến cho thanh toán trở nên thật dễ dàng. Ngoài ra, thiết bị đầu cuối tất cả trong một của chúng tôi bao gồm bộ xử lý thanh toán, máy quét, máy in, bảo mật tích hợp sẵn, v.v.

en: Free
vi: Miễn phí

en: 2-day shipping.
vi: Giao hàng trong 2 ngày.

en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Enable Selling in Person
vi: Bật bán hàng trực tiếp

en: Checkout title
vi: Tiêu đề thanh toán

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
vi: Tiêu đề phương thức thanh toán mà khách hàng sẽ thấy trong quá trình thanh toán.

en: Checkout description
vi: Mô tả thanh toán

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
vi: Mô tả phương pháp thanh toán sẽ được khách hàng nhìn thấy khi thanh toán.

en: Order received instructions
vi: Hướng dẫn về nhận đơn hàng

en: Message that the customer will see on the order received page and in the processing order email after checkout.
vi: Tin nhắn mà khách hàng sẽ thấy trên trang nhận đơn hàng và trong email xử lý đặt hàng sau khi thanh toán.

en: Enable for Shipping Methods
vi: Bật các phương thức giao hàng

en: Select the shipping methods that will show this payment method for the customer during checkout.
vi: Chọn phương thức giao hàng sẽ hiển thị phương thức thanh toán này cho khách hàng trong quá trình thanh toán.

en: Select Shipping Methods
vi: Chọn phương thức giao hàng

en: At least one shipping method is required to enable Selling in Person.
vi: Ít nhất cần có một phương thức vận chuyển để cho phép bán hàng trực tiếp.

en: Pay for your order in-person at pickup or delivery.
vi: Thanh toán trực tiếp cho đơn hàng khi lấy hàng hoặc giao hàng.

en: We accept major credit/debit cards and cash.
vi: Chúng tôi chấp nhận thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ lớn và tiền mặt.

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
vi: Các địa điểm khác

en: Local Pickup Plus method
vi: Phương thức lấy hàng tại địa phương Nâng cao

note: translators: Placeholders: %1$s - Shipping Method name (for example FedEx, UPS or Local Pickup, etc.)
en: Any "%1$s" method
vi: Bất kỳ phương thức "%1$s" nào

en: Are you sure you want to move this product to trash?
vi: Bạn có chắc chắn muốn di chuyển sản phẩm này ​vào thùng rác?

en: Are you sure you want to move this product to trash? Removing a synced product will also delete it from the In-Person catalog.
vi: Bạn có chắc chắn muốn di chuyển sản phẩm này ​vào thùng rác? Việc xóa sản phẩm đã đồng bộ hóa cũng sẽ xóa sản phẩm đó khỏi ca-ta-lô trong cửa hàng.

en: Move to Trash
vi: Di chuyển đến thùng rác

en: This product is synced from the In-Person Catalog
vi: Sản phẩm này được đồng bộ hóa từ ca-ta-lô trong cửa hàng

en: This product is synced to the In-Person Catalog
vi: Sản phẩm này được đồng bộ hóa với ca-ta-lô trong cửa hàng

en: One or more products in your catalog failed to sync. Please enable debug logging or reach out to %1$sour Care team%2$s for help.
vi: Không thể đồng bộ hóa một hoặc nhiều sản phẩm trong ca-ta-lô của bạn. Vui lòng bật ghi nhật ký gỡ lỗi hoặc liên hệ với %1$s nhóm Chăm sóc khách hàng của chúng tôi %2$s để được trợ giúp.

en: %1$s has been removed. Products will no longer be synced to this catalog. To remove any products already synced you must delete them manually.
vi: %1$s đã bị xoá. Sản phẩm sẽ không còn được đồng bộ hóa với ca-ta-lô này. Để xóa bất kỳ sản phẩm nào đã được đồng bộ hóa, bạn phải xóa chúng theo cách thủ công.

en: In-Person product sync to WooCommerce has been disabled. Products will no longer sync to WooCommerce. To remove any products already synced you must delete them manually.
vi: Đồng bộ hóa sản phẩm tại cửa hàng với WooCommerce đã bị tắt. Sản phẩm sẽ không còn đồng bộ hóa với WooCommerce. Để xóa bất kỳ sản phẩm nào đã được đồng bộ hóa, bạn phải xóa chúng theo cách thủ công.

en: %1$s has been removed from Selling In-Person. This catalog will no longer sync to WooCommerce
vi: %1$s đã bị xóa khỏi Bán trực tiếp. Ca-ta-lô này sẽ không còn đồng bộ hóa với WooCommerce

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: In-Person Catalog Sync
vi: Đồng bộ ca-ta-lô tại cửa hàng

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Sync your WooCommerce products with In-Person catalog(s). %1$sLearn more%2$s
vi: Đồng bộ hóa các sản phẩm WooCommerce của bạn với (các) ca-ta-lô tại cửa hàng. %1$sTìm hiểu thêm%2$s

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Sync WooCommerce products to In-Person
vi: Đồng bộ hóa các sản phẩm WooCommerce tại cửa hàng

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Basic WooCommerce product data is pushed to the selected In-Person catalog(s) for simple products.
vi: Dữ liệu sản phẩm WooCommerce cơ bản được đẩy đến (các) ca-ta-lô tại cửa hàng đã chọn cho các sản phẩm đơn lẻ.

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: To sync to In-Person you must have at least one catalog selected.
vi: Để đồng bộ hóa ca-ta-lô trong cửa hàng, bạn phải có ít nhất một ca-ta-lô được chọn.

en: Sync In-Person products to WooCommerce
vi: Đồng bộ hóa các sản phẩm tại cửa hàng với WooCommerce

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Product data is fetched from the selected In-Person catalog(s). Sync excludes products with custom prices or "any combination" modifiers.
vi: Dữ liệu sản phẩm được lấy từ (các) ca-ta-lô tại cửa hàng đã chọn. Đồng bộ hóa sẽ loại trừ các sản phẩm có giá tùy chỉnh hoặc công cụ sửa đổi "bất kỳ kết hợp nào".

en: To sync to WooCommerce you must have at least one catalog selected.
vi: Để đồng bộ hóa với WooCommerce, bạn phải có ít nhất một ca-ta-lô được chọn.

en: Cannot load the GoDaddy Payments gateway.
vi: Không thể tải cổng GoDaddy Payments

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings page title, normally: "GoDaddy Payments - Credit/Debit card"
en: These settings are managed from the %s page
vi: Các cài đặt này được quản lý từ trang %s

[ctx: General settings]
en: General
vi: Chung

en: Disabled
vi: Đã tắt

en: The GoDaddy Payments service ID
vi: ID dịch vụ GoDaddy Payments

en: The nonce for validating the redirect after onboarding
vi: Nonce để xác nhận chuyển hướng sau khi triển khai

en: The GoDaddy Payments onboarding status
vi: Trạng thái triển khai của GoDaddy Payments

en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ một cách an toàn và giúp khách hàng thanh toán dễ dàng hơn với Apple Pay® trên các thiết bị được hỗ trợ.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.3&#37; + 30&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ một cách an toàn và giúp khách hàng thanh toán dễ dàng hơn với Apple Pay® trên các thiết bị được hỗ trợ. Thanh toán phí thấp nhất trong ngành ở mức 2,3 &#37;+ 30 &#162; cho mỗi giao dịch trực tuyến. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.7&#37; + 0&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ một cách an toàn và giúp khách hàng thanh toán dễ dàng hơn với Apple Pay® trên các thiết bị được hỗ trợ. Thanh toán phí thấp nhất trong ngành ở mức 2,7 &#37;+ 0 &#162; cho mỗi giao dịch trực tuyến. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

en: Apple Pay Settings
vi: Các cài đặt của Apple Pay

en: Enable
vi: Bật

en: Enable to add the payment method to your checkout.
vi: Cho phép thêm phương thức thanh toán vào thanh toán của bạn.

en: Apple Pay shows to %1$sSafari users on supported devices%2$s.
vi: Apple Pay hiển thị cho %1$s người dùng Safari trên các thiết bị được hỗ trợ %2$s.

note: translators: Text displayed next to a dropdown input field with a list of pages for the user to choose from
en: Pages to enable Apple Pay on
vi: Các trang để kích hoạt Apple Pay trên đó

en: Cart
vi: Giỏ hàng

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Single Product
vi: Sản phẩm đơn lẻ

en: Button label
vi: Nhãn của nút

en: Check button labels here
vi: Kiểm tra nhãn nút ở đây

[ctx: Apple Pay]
en: Add Money with
vi: Nạp tiền với

[ctx: Apple Pay]
en: Book with
vi: Đặt chỗ với

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
vi: Mua với

[ctx: Apple Pay]
en: Check out with
vi: Thanh toán với

[ctx: Apple Pay]
en: Contribute with
vi: Đóng góp với

[ctx: Apple Pay]
en: Donate with
vi: Quyên góp với

[ctx: Apple Pay]
en: Order with
vi: Đặt hàng với

[ctx: Apple Pay]
en: Plain (logo only)
vi: Trơn (chỉ logo)

[ctx: Apple Pay]
en: Reload with
vi: Nạp lại với

[ctx: Apple Pay]
en: Rent with
vi: Thuê với

[ctx: Apple Pay]
en: Support with
vi: Hỗ trợ với

[ctx: Apple Pay]
en: Tip with
vi: Cho tiền bo với

[ctx: Apple Pay]
en: Top Up with
vi: Thêm tiền với

en: Button style
vi: Kiểu của nút

en: Check button style here
vi: Kiểm tra kiểu nút ở đây

en: Black
vi: Đen

en: White with outline
vi: Màu trắng với đường viền

en: Button height
vi: Chiều cao nút

en: Apple requests the button size match your cart/checkout button and be 30 to 64 pixels tall. The width is set automatically.
vi: Apple yêu cầu kích thước nút khớp với nút giỏ hàng/thanh toán của bạn và cao từ 30 đến 64 pixel. Chiều rộng được đặt tự động.

en: Check button size here
vi: Kiểm tra kích thước nút ở đây

en: Missing card details.
vi: Thiếu chi tiết thẻ.

en: Missing billing details.
vi: Thiếu chi tiết thanh toán.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout faster for customers with Google Pay™ on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.3&#37; + 30&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ một cách an toàn và giúp khách hàng thanh toán nhanh hơn với Google Pay™ trên các thiết bị được hỗ trợ. Thanh toán phí thấp nhất trong ngành ở mức 2,3 &#37;+ 30 &#162; cho mỗi giao dịch trực tuyến. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout faster for customers with Google Pay™ on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.7&#37; + 0&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ một cách an toàn và giúp khách hàng thanh toán nhanh hơn với Google Pay™ trên các thiết bị được hỗ trợ. Thanh toán phí thấp nhất trong ngành ở mức 2,7 &#37;+ 0 &#162; cho mỗi giao dịch trực tuyến. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

en: Google Pay Settings
vi: Cài đặt Google Pay

en: Pages to enable Google Pay on
vi: Các trang cho phép bật Google Pay

[ctx: Google Pay]
en: Pay with
vi: Thanh toán bằng

en: Google requests the button size match your cart/checkout button and be 40 to 100 pixels tall.
vi: Google yêu cầu kích thước nút khớp với nút giỏ hàng/thanh toán của bạn và cao từ 40 đến 100 pixel.

en: Credit/Debit Card
vi: Thẻ tín dụng/ghi nợ

en: Securely accept credit/debit cards in your checkout.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ một cách an toàn.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept credit/debit cards in your checkout, and keep more of your money with the industry's lowest fees—just 2.3&#37; + 30&#162; per online transaction. Get paid fast with deposits as soon as the next day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ một cách an toàn và tiết kiệm nhiều tiền hơn với mức phí thấp nhất trong ngành - chỉ 2,3 &#37; + 30 &#162; cho mỗi giao dịch trực tuyến. Nhận thanh toán nhanh chóng với tiền gửi ngay sau ngày hôm sau. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept credit/debit cards in your checkout, and keep more of your money with the industry's lowest fees—just 2.7&#37; + 0&#162; per online transaction. Get paid fast with deposits as soon as the next day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
vi: Chấp nhận thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ một cách an toàn khi thanh toán và tiết kiệm nhiều tiền hơn với mức phí thấp nhất trong ngành—chỉ 2,7&#37; + 0&#162; cho mỗi giao dịch trực tuyến. Nhận thanh toán nhanh chóng với tiền gửi ngay sau ngày hôm sau. %1$sCó áp dụng các điều khoản thanh toán của GoDaddy Payments.%2$s.

en: Business Name:
vi: Tên Doanh nghiệp:

en: Switch account
vi: Chuyển tài khoản

en: Account Details
vi: Chi tiết tài khoản

en: Manage your account settings in the %1$spayments dashboard%2$s
vi: Quản lý cài đặt tài khoản của bạn trong %1$s bảng điều khiển thanh toán %2$s

en: Manage your GoDaddy Payments account settings in the %1$sPayments Hub%2$s
vi: Quản lý cài đặt tài khoản GoDaddy Payments của bạn trong %1$sTrung tâm thanh toán%2$s

en: Checkout Settings
vi: Cài đặt thanh toán

en: Title in Checkout
vi: Tiêu đề trong Thanh toán

en: Description in Checkout
vi: Mô tả trong thanh toán

en: Transaction Type
vi: Loại giao dịch

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
vi: Chọn cách xử lý các giao dịch. Phí gửi tất cả các giao dịch cho thanh toán, Ủy quyền chỉ đơn giản là ủy quyền cho tổng số đơn đặt hàng để chụp lại sau này.

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
vi: Phí

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
vi: Ủy quyền

en: Charge Virtual-Only Orders
vi: Chỉ tính phí đơn hàng ảo

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
vi: Nếu đơn hàng chứa các mặt hàng ảo độc quyền, hãy bật tính năng này để tính phí ngay lập tức, thay vì ủy quyền giao dịch.

en: Capture Paid Orders
vi: Chụp lại đơn hàng đã thanh toán

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
vi: Tự động chụp lại đơn hàng khi đơn hàng thay đổi thành %s.

en: a paid status
vi: trạng thái đã thanh toán

en: Accepted Card Logos
vi: Logo thẻ được chấp nhận

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
vi: Đây là những logo thẻ được hiển thị cho khách hàng là có chấp nhận trong quá trình thanh toán.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept.
vi: Cài đặt này %1$skhông thay đổi%2$s loại thẻ mà cổng sẽ chấp nhận.

en: Saved Cards
vi: Thẻ đã lưu

en: Enable customers to securely save their payment cards to their account for future checkout.
vi: Cho phép khách hàng lưu thẻ thanh toán vào tài khoản của họ một cách bảo mật để thanh toán trong tương lai.

en: Detailed Decline Messages
vi: Từ chối tin nhắn chi tiết

en: Enable detailed decline messages for customers during checkout rather than a generic decline message.
vi: Bật tin nhắn từ chối chi tiết cho khách hàng trong quá trình thanh toán thay vì tin nhắn từ chối chung.

en: Debug Mode
vi: Chế độ sửa lỗi

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the debug log
vi: Hiển thị thông báo lỗi chi tiết và yêu cầu/phản hồi API trên trang thanh toán và/hoặc lưu chúng vào nhật ký gỡ lỗi

en: Off
vi: Tắt

en: Show on Checkout Page
vi: Hiển thị trên trang thanh toán

en: Save to Log
vi: Lưu vào Nhật ký

en: Both
vi: Cả hai

en: Pay securely with your credit/debit card.
vi: Thanh toán an toàn bằng thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ của bạn.

en: Pre-Order release payment failed: %s
vi: Thanh toán phát hành trước khi đặt hàng là không thành công: %s

en: Currently unavailable
vi: Hiện không khả dụng

note: translators: Placeholders: %1$s & %3$s - <a> tag, %2$s & %4$s - </a> tag
en: Securely accept online payments via credit/debit card, wallets, bank redirects, and other methods enabled in your Stripe account. %1$sView Stripe pricing%2$s for your business' location and payment methods. %3$sStripe terms apply%4$s.
vi: Chấp nhận thanh toán trực tuyến một cách an toàn qua thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ, ví, chuyển hướng ngân hàng và các phương thức khác được bật trong tài khoản Stripe của bạn. %1$sXem định giá Stripe %2$s cho địa điểm và phương thức thanh toán của doanh nghiệp bạn. %3$sCó áp dụng điều khoản Stripe%4$s.

en: You are about to disconnect your Stripe account. Your store will not be able to process transactions using Stripe until you connect an account again.
vi: Bạn sắp ngắt kết nối tài khoản Stripe của mình. Cửa hàng của bạn sẽ không thể xử lý các giao dịch bằng Stripe cho đến khi bạn kết nối lại tài khoản.

en: General
vi: Chung

en: Disconnect Stripe Account
vi: Ngắt kết nối tài khoản Stripe

en: Connecting to Stripe...
vi: Đang kết nối với Stripe...

en: This operation can take up to a few seconds. Please reload this page to check the current status.
vi: Thao tác này có thể mất đến vài giây. Vui lòng tải lại trang này để kiểm tra trạng thái hiện tại.

en: Connect Stripe Account
vi: Kết nối tài khoản Stripe

en: Affirm
vi: Xác nhận.

en: BECS direct debit
vi: Ghi nợ trực tiếp BECS

en: Credit / Debit
vi: Tín dụng / ghi nợ

en: SEPA Debit
vi: Ghi nợ SEPA

en: ACH Direct Debit
vi: Ghi nợ trực tiếp ACH

en: Order Instructions:
vi: Hướng dẫn đặt hàng:

en: Local delivery
vi: Giao hàng tại địa phương

en: Allow customers to select local delivery service. Taxes will be applied using customer's shipping address.
vi: Cho phép khách hàng chọn dịch vụ giao hàng tại địa phương. Thuế sẽ được áp dụng bằng địa chỉ giao hàng của khách hàng.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
vi: Nhập chi phí (không bao gồm thuế) hoặc tổng, ví dụ: <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
vi: Sử dụng <code>[qty]</code> cho số lượng vật phẩm, <br/><code>[cost]</code> cho tổng chi phí của vật phẩm và <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> cho phí dựa trên phần trăm.

en: Checkout Title
vi: Tiêu đề Thanh toán

en: This controls the title which the user sees during checkout.
vi: Đây kiểm soát tiêu đề mà người dùng nhìn thấy trong quá trình thanh toán.

en: Tax status
vi: Trạng thái thuế

en: Taxable
vi: Có tính thuế

[ctx: Tax status]
en: None
vi: Không có

en: Cost
vi: Chi phí

en: Minimum order amount total when available
vi: Tổng số tiền đặt hàng tối thiểu khi khả dụng

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to in order to select the shipping method.
vi: Số tiền đặt hàng của khách hàng phải lớn hơn hoặc bằng để chọn phương thức giao hàng.

en: Minimum order total when free
vi: Tổng đơn hàng tối thiểu khi miễn phí

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to for the shipping method to be free.
vi: Số tiền đặt hàng của khách hàng phải lớn hơn hoặc bằng để phương thức giao hàng được miễn phí.

en: This description will be displayed underneath the Local Delivery shipping method name in the Cart and Checkout pages.
vi: Mô tả này sẽ được hiển thị bên dưới tên phương thức giao hàng địa phương trong giỏ hàng và trang thanh toán.

en: Delivery instructions
vi: Hướng dẫn giao hàng

en: Message that the customer will see on the order received page and the processing order email after checkout.
vi: Tin nhắn mà khách hàng sẽ thấy trên trang nhận đơn hàng và email xử lý đặt hàng sau khi thanh toán.

en: Shipping method description that the customer will see during checkout.
vi: Mô tả phương thức giao hàng mà khách hàng sẽ thấy trong quá trình thanh toán.

en: Pickup instructions
vi: Hướng dẫn lấy hàng

en: Message that the customer will see on the order received page as well as in the processing order and ready for pickup emails.
vi: Tin nhắn mà khách hàng sẽ thấy trên trang nhận đơn hàng cũng như email xử lý đơn hàng và sẵn sàng lấy hàng.

en: Pickup Instructions
vi: Hướng dẫn nhận sản phẩm

en: Carrier
vi: Nhà vận chuyển

en: Tracking number
vi: Số theo dõi

en: Items
vi: Mục

note: translators: %1$s opening strong tag; %2$s closing strong tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag; %5$s opening anchor tag; %6$s closing anchor tag
en: %1$sNote:%2$s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines. Change your primary domain via the %3$sWoo store management area%4$s. Learn more about %5$sconnecting a domain%6$s.
vi: %1$sLưu ý:%2$s Trang của bạn đang sử dụng miền tạm thời không thể được lập chỉ mục bởi các công cụ tìm kiếm. Thay đổi miền chính của bạn thông qua %3$s khu vực quản lý cửa hàng WooCommerce%4$s. Tìm hiểu thêm về %5$scách kết nối miền%6$s.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag
en: Change your primary domain via the %1$sWoo store management area%2$s. Learn more about %3$sconnecting a domain%4$s.
vi: Thay đổi tên miền chính của bạn thông qua %1$s khu vực quản lý cửa hàng Woo %2$s. Tìm hiểu thêm về %3$scách kết nối miền%4$s.

en: Warning! Plain Permalinks Detected
vi: Thông báo! Đã phát hiện các liên kết tĩnh thuần.

en: You attempted to install a blocked plugin.
vi: Bạn đã cố cài đặt một plugin bị chặn.

en: One or more blocked plugins have been removed.
vi: Một hoặc nhiều plugin bị chặn đã được gỡ bỏ.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> tag, %2$s - Closing </a> tag
en: GoDaddy disallows a small list of plugins that can cause performance and other issues on your store. If you attempt to install them, we'll remove them for you. You can check out %1$sthe entire plugin blocklist here%2$s.
vi: GoDaddy không cho phép một danh sách nhỏ các plugin có thể gây ra sự cố hiệu suất và các vấn đề khác trên cửa hàng của bạn. Nếu cố gắng cài đặt chúng, chúng tôi sẽ xóa chúng cho bạn. Bạn có thể kiểm tra %1$s toàn bộ danh sách chặn plugin tại đây%2$s.

en: Shipments
vi: Lô hàng

note: translators: Placeholder: %s - tracking URL
en: Tracking URL: %s
vi: URL theo dõi: %s

en: Your order is ready for pickup.
vi: Đơn hàng của bạn đã sẵn sàng để nhận.
