System Plugin 4.1.4 - en to tr translation catalogue (124 entries)

en: Managed WordPress
tr: Yönetilebilir WordPress

en: Flush Cache
tr: Önbelleği Temizle

en: Hosting Overview
tr: Hosting Genel Bakış

en: Hosting Settings
tr: Hosting Ayarları

en: Connection Management
tr: Bağlantı Yönetimi

en: Help &amp; Support
tr: Yardım ve Destek

en: My Site
tr: Sitem

en: My Dashboard
tr: Panom

en: Logout
tr: Çıkış Yap

en: Design Editor
tr: Tasarım Düzenleyici

en: PHP Update Required
tr: PHP Güncellemesi Gerekli

en: Success
tr: Başarılı

note: translators: %s: Plugin author.
en: By %s
tr: %s tarafından tasarlandı

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Install %s now
tr: %s kurulumunu hemen tamamlayın

en: Install Now
tr: Şimdi Yükle

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Update %s now
tr: %s güncellemesini hemen tamamlayın

en: Update Now
tr: Şimdi Güncelleyin

en: Activate
tr: Etkinleştir

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: More information about %s
tr: %s hakkında ayrıntılı bilgi

en: More Details
tr: Diğer Ayrıntılar

en: GoDaddy Recommended
tr: GoDaddy’nin Önerileri

en: Installed
tr: Kuruldu

en: Error Installing Theme
tr: Tema Yüklenirken Hata Oluştu

en: Live Preview
tr: Canlı Önizleme

en: Theme Install
tr: Tema Yükleme

en: Install %s
tr: %s yükleyin

en: Install
tr: Yükle

en: View Demo
tr: Tanıtımı Görüntüle

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
tr: Sistemimizde %s izni yoktur. Otomatik olarak devre dışı bırakıldı.

en: Not Available
tr: Kullanılamaz

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
tr: Performans, güvenlik ya da uyumluluk endişeleri nedeniyle bu eklentiye sisteminizde izin verilmiyor. Sorularınız için lütfen müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

en: Cache cleared
tr: Önbellek temizlendi

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
tr: %s Alan adınız burada değiştirilemiyor.

en: Note:
tr: Not:

en: Change domain
tr: Alan adını değiştir

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
tr: %s Bu site, evreleme siteniz olup alan adı değiştirilemez.

en: Changes in safe mode are not saved and are not visible by visitors to your site.
tr: Güvenli modda yapılan değişiklikler kaydedilmedi ve sitenizi ziyaret edenler tarafından görüntülenemeyecek.

en: Safe Mode
tr: Güvenli Kip

en: Themes
tr: Temalar

en: Safe mode
tr: Güvenli kip

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
tr: Yüklendi (%d)

en: Select one
tr: Birini seçin

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Active
tr: Etkin

en: Inactive
tr: Devre Dışı

en: Preview
tr: Önizleme

en: Cancel
tr: İptal

en: No active plugins.
tr: Etkin eklenti yok.

en: No inactive plugins.
tr: Devre dışı olan eklenti yok.

note: translators: 1. Original translated error text. 2. URL to the hosting environment where users can update the PHP version.
en: You can update to the most recent version of PHP in your hosting settings <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">here</a>.
tr: <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">Buradan</a> hosting ayarlarınıza erişerek en son PHP sürümüne yükseltme yapabilirsiniz.

en: Update PHP version
tr: PHP sürümünü güncelle

en: Log in with GoDaddy
tr: GoDaddy ile oturum aç

en: Or
tr: ya da

en: Log in with username and password
tr: Kullanıcı adı ve şifreyle oturum aç

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
tr: Oturumunuzu otomatik olarak açamadık. Lütfen WordPress kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> Your site is using <strong>%1$s</strong>. Did you want to use your domain? <a href="%2$s" target="_blank">Add Domain</a>
tr: <strong>Not:</strong> Sitenizde <strong>%1$s</strong> kullanılıyor. Kendi alan adınızı mı kullanmak istemiştiniz? <a href="%2$s" target="_blank">Alan Adı Ekle</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
tr: %s Burası sizin evreleme sitenizdir ve arama motorlarında listelenmez.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
tr: %s Siteniz, arama motorlarında listelenmeyen, geçici bir alan adı kullanıyor.

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
tr: Sitenizde kullanılması zorunlu olarak yer alan bu eklenti, yedeklerin ve diğer hosting platformu avantajlarının düzgün bir şekilde işlemesi için gereklidir. Eklenti kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz. Normal bir eklenti olarak yüklenmemelidir; manuel olarak yüklenmesi durumunda otomatik olarak kaldırılır.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
tr: Beaver Builder %2$s "%1$s" taslak oluşturuldu

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
tr: Beaver Builder %2$s "%1$s" iptal edildi

en: Background Attachment
tr: Arkaplan Eklentisi

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Background Image
tr: Arkaplan Görseli

en: Background Position
tr: Arkaplan Konumu

en: Background Repeat
tr: Arkaplan Tekrarı

en: Base Color Scheme
tr: Taban Renk Şeması

en: Header and Sidebar Background Color
tr: Başlık ve Kenar Çubuğu Arkaplan Rengi

en: Header Image
tr: Başlık Görseli

en: Display Site Title and Tagline
tr: Görüntülenecek Site Başlığı ve Etiket Satırı

en: Header Text Color
tr: Başlık Metin Rengi

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Main Text Color
tr: Ana Metin Rengi

en: Page Background Color
tr: Sayfa Arkaplan Rengi

en: Secondary Text Color
tr: İkincil Metin Rengi

en: Header and Sidebar Text Color
tr: Başlık ve Kenar Çubuğu Metin Rengi

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
tr: "%1$s" %2$s teması için güncellendi

en: Site Title
tr: Site Başlığı

en: Tagline
tr: Etiket satırı

en: Posts page
tr: Gönderiler sayfası

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Front page displays
tr: Ön sayfada görüntülenenler

en: Site Icon
tr: Site Simgesi

en: Site Language
tr: Site Dili

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
tr: "%s" seçeneği, güncellendi

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
tr: "%s" eklentisi, etkinleştirildi

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
tr: "%s" eklentisi, ağ genelinde etkinleştirildi

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
tr: "%s" eklentisi, devre dışı bırakıldı

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
tr: "%s" eklentisi, ağ genelinde devre dışı bırakıldı

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
tr: "%s" eklentisi silindi

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
tr: "%s" eklentisi yüklendi

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
tr: "%1$s" eklentisi %2$s olarak güncellendi

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
tr: "%1$s" eklentisi %2$s halinden %3$s olarak güncellendi

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
tr: "%1$s" %2$s güncellendi

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
tr: "%1$s" %2$s oluşturuldu

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
tr: "%1$s" %2$s çöp kutusundan geri yüklendi

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
tr: "%1$s" %2$s yayından kaldırıldı

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
tr: "%1$s" %2$s taslak olarak oluşturuldu

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
tr: "%1$s" %2$s inceleme bekliyor

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
tr: "%1$s" %2$s, %3$s için planlandı

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
tr: "%1$s", planlandı %2$s yayınlandı

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
tr: "%1$s" %2$s yayınlandı

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
tr: "%1$s" %2$s gizli olarak yayınlandı

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
tr: "%1$s" %2$s çöp kutusuna gönderildi

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
tr: "%s" teması etkinleştirildi

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
tr: "%s" teması yüklendi

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
tr: "%1$s" teması, %2$s konumuna yüklendi

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
tr: "%1$s" teması, %2$s konumundan %3$s konumuna yüklendi

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
tr: %1$s kullanıcısının kullanıcı hesabı silindi (%2$s)

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
tr: %s kullanıcısının kullanıcı profili güncellendi

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
tr: %1$s kullanıcısının rolü %2$s yerine %3$s olarak değiştirildi

note: translators: User display name
en: %s logged in
tr: %s oturum açtı

note: translators: User display name
en: %s logged out
tr: %s oturumu kapattı

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
tr: %s şifre sıfırlama talebinde bulundu

note: translators: User display name
en: %s's password reset
tr: %s kullanıcısının şifresi sıfırlandı

en: Post
tr: Gönder

en: Note: This is a staging site.
tr: Not: Bu site, hazırlama sitesidir.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
tr: Sistem Eklentisi

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
tr: Performans

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
tr: Sosyal

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: plugin]
en: Active
tr: Etkin

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name.
en: Activate %s
tr: %s eklentisini etkinleştirin

[ctx: plugin]
en: Installed
tr: Kuruldu
