System Plugin 4.1.4 - en to nl translation catalogue (123 entries)

en: Managed WordPress
nl: Beheerde WordPress

en: Flush Cache
nl: Cache leegmaken

en: Hosting Overview
nl: Overzicht van hosting

en: Hosting Settings
nl: Hostinstellingen

en: Connection Management
nl: Verbindingsbeheer

en: Help &amp; Support
nl: Help en support

en: My Site
nl: Mijn site

en: My Dashboard
nl: Mijn dashboard

en: Logout
nl: Afmelden

en: Design Editor
nl: Ontwerpeditor

en: PHP Update Required
nl: PHP-update vereist

en: Success
nl: Geslaagd

note: translators: %s: Plugin author.
en: By %s
nl: Door %s

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Install %s now
nl: %s nu installeren

en: Install Now
nl: Nu installeren

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Update %s now
nl: %s nu bijwerken

en: Update Now
nl: Nu bijwerken

en: Activate
nl: Activeren

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: More information about %s
nl: Meer informatie over %s

en: More Details
nl: Meer details

en: GoDaddy Recommended
nl: Aanbevolen door GoDaddy

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Error Installing Theme
nl: Fout bij het installeren van het thema

en: Live Preview
nl: Livevoorbeeld

en: Theme Install
nl: Thema installeren

en: Install %s
nl: %s installeren

en: Install
nl: Installeren

en: View Demo
nl: Bekijk demo

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
nl: %s is niet toegestaan op ons systeem. Het is automatisch uitgeschakeld.

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
nl: Deze plug-in is niet toegestaan op ons systeem om redenen van prestatie, veiligheid of compatibiliteit. Neem contact op met onze support als je vragen hebt.

en: Cache cleared
nl: Cache geleegd

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
nl: %s Je domein kan hier niet worden gewijzigd.

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Change domain
nl: Domein wijzigen

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
nl: %s Dit is je stagingsite en het domein kan niet worden gewijzigd.

en: Changes in safe mode are not saved and are not visible by visitors to your site.
nl: Wijzigingen in de veilige modus worden niet opgeslagen en zijn niet zichtbaar wanneer bezoekers je site bezoeken.

en: Safe Mode
nl: Veilige modus

en: Themes
nl: Thema's

en: Safe mode
nl: Veilige modus

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
nl: Geïnstalleerd (%d)

en: Select one
nl: Maak een keuze

en: Active
nl: Actief

en: Inactive
nl: Inactief

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: No active plugins.
nl: Geen actieve plug-ins.

en: No inactive plugins.
nl: Geen inactieve plug-ins.

note: translators: 1. Original translated error text. 2. URL to the hosting environment where users can update the PHP version.
en: You can update to the most recent version of PHP in your hosting settings <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">here</a>.
nl: Je kunt <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">hier</a> in je hostinginstellingen bijwerken naar de nieuwste versie van PHP.

en: Update PHP version
nl: PHP-versie bijwerken

en: Log in with GoDaddy
nl: Aanmelden met GoDaddy

en: Or
nl: Of

en: Log in with username and password
nl: Aanmelden met gebruikersnaam en wachtwoord

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
nl: We kunnen je niet automatisch aanmelden. Voer je gebruikersnaam en wachtwoord van WordPress in.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> Your site is using <strong>%1$s</strong>. Did you want to use your domain? <a href="%2$s" target="_blank">Add Domain</a>
nl: <strong>Opmerking:</strong> Je site gebruikt <strong>%1$s</strong>. Wil je je domein gebruiken? <a href="%2$s" target="_blank">Domein toevoegen</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
nl: %s Dit is je tijdelijke site. Deze kan niet worden geïndexeerd door zoekmachines.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
nl: %s Je site gebruikt een tijdelijk domein dat niet kan worden geïndexeerd door zoekmachines.

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
nl: Deze is al toegevoegd aan je site als een verplichte plug-in en is vereist voor de juiste werking van back-ups en andere belangrijke eigenschappen van een hostingplatform. Deze kan niet worden verwijderd of gedeactiveerd. Deze kan niet worden geïnstalleerd als een normale plug-in en wordt automatisch verwijderd als hij handmatig wordt geüpload.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
nl: Beaver Builder %2$s %1$s aangenomen

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
nl: Beaver Builder %2$s %1$s afgewezen

en: Background Attachment
nl: Bevestiging achtergrond

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

en: Background Position
nl: Positie achtergrond

en: Background Repeat
nl: Herhaling achtergrond

en: Base Color Scheme
nl: Basiskleuren

en: Header and Sidebar Background Color
nl: Achtergrondkleur kop en zijbalk

en: Header Image
nl: Kopafbeelding

en: Display Site Title and Tagline
nl: Titel en tagline van site weergeven

en: Header Text Color
nl: Tekstkleur kop

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Main Text Color
nl: Kleur hoofdtekst

en: Page Background Color
nl: Achtergrondkleur pagina

en: Secondary Text Color
nl: Kleur secundaire tekst

en: Header and Sidebar Text Color
nl: Tekstkleur kop en zijbalk

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
nl: '%1$s' bijgewerkt voor het thema %2$s

en: Site Title
nl: Sitetitel

en: Tagline
nl: Slogan

en: Posts page
nl: Berichtenpagina

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Front page displays
nl: Voorpagina toont

en: Site Icon
nl: Sitepictogram

en: Site Language
nl: Sitetaal

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
nl: Optie '%s' bijgewerkt

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
nl: Plug-in '%s' ingeschakeld

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
nl: Plug-in '%s' voor het hele netwerk ingeschakeld

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
nl: Plug-in '%s' uitgeschakeld

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
nl: Plug-in '%s' voor het hele netwerk uitgeschakeld

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
nl: Plug-in '%s' verwijderd

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
nl: Plug-in '%s' verwijderd

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
nl: Plug-in '%1$s' bijgewerkt naar %2$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
nl: Plug-in '%1$s' bijgewerkt van %2$s naar %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
nl: '%1$s' %2$s bijgewerkt

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
nl: '%1$s' %2$s gemaakt

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
nl: '%1$s' %2$s hersteld vanuit prullenbak

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
nl: Publicatie van '%1$s' %2$s ongedaan gemaakt

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
nl: Concept van '%1$s' %2$s gemaakt

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
nl: '%1$s' %2$s in behandeling

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
nl: '%1$s' %2$s gepland voor %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
nl: '%1$s' gepland %2$s gepubliceerd

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
nl: '%1$s' %2$s gepubliceerd

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
nl: '%1$s' %2$s privé gepubliceerd

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
nl: '%1$s' %2$s verplaatst naar prullenbak

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
nl: Thema '%s' ingeschakeld

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
nl: Het thema %s is geïnstalleerd

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
nl: Het thema %1$s is bijgewerkt naar %2$s

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
nl: Het thema %1$s is bijgewerkt van %2$s naar %3$s

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
nl: Account van gebruiker %1$s verwijderd (%2$s)

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
nl: Profiel van gebruiker %s bijgewerkt

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
nl: Rol van %1$s gewijzigd van %2$s naar %3$s

note: translators: User display name
en: %s logged in
nl: %s heeft zich aangemeld

note: translators: User display name
en: %s logged out
nl: %s heeft zich afgemeld

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
nl: %s wil het wachtwoord opnieuw instellen

note: translators: User display name
en: %s's password reset
nl: Opnieuw instellen van wachtwoord van %s

en: Post
nl: Publiceren

en: Note: This is a staging site.
nl: Opmerking: Dit is een testomgeving.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
nl: Systeemplug-in

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
nl: Prestaties

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
nl: Sociaal

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
nl: Hulpprogramma‘s

[ctx: plugin]
en: Active
nl: Actief

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name.
en: Activate %s
nl: %s activeren

[ctx: plugin]
en: Installed
nl: Geïnstalleerd
