System Plugin 4.1.4 - en to it translation catalogue (122 entries)

en: Managed WordPress
it: WordPress gestito

en: Flush Cache
it: Svuota cache

en: Hosting Overview
it: Panoramica Hosting

en: Hosting Settings
it: Impostazioni di hosting

en: Connection Management
it: Gestione connessione

en: Help &amp; Support
it: Assistenza e supporto

en: My Site
it: Il mio sito

en: My Dashboard
it: La mia dashboard

en: Logout
it: Esci

en: Design Editor
it: Editor di progettazione

en: PHP Update Required
it: Aggiornamento PHP richiesto

en: Success
it: Operazione riuscita

note: translators: %s: Plugin author.
en: By %s
it: Di %s

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Install %s now
it: Installa %s adesso

en: Install Now
it: Installa adesso

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Update %s now
it: Aggiorna %s adesso

en: Update Now
it: Aggiorna adesso

en: Activate
it: Attiva

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: More information about %s
it: Ulteriori informazioni su %s

en: More Details
it: Altri dettagli

en: GoDaddy Recommended
it: Consigliato da GoDaddy

en: Installed
it: Installato

en: Error Installing Theme
it: Errore durante l’installazione del tema

en: Live Preview
it: Anteprima live

en: Theme Install
it: Installazione del tema

en: Install %s
it: Installa %s

en: Install
it: Installa

en: View Demo
it: Visualizza demo

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
it: Il nostro sistema non permette %s. Funzione disattivata automaticamente.

en: Not Available
it: Non disponibile

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
it: Questo plug-in non è consentito sul nostro sistema a causa di problemi di prestazioni, sicurezza o compatibilità. Se hai domande, contatta l'assistenza.

en: Cache cleared
it: Cache cancellata

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
it: %s Il tuo dominio non può essere modificato qui.

en: Note:
it: Nota –

en: Change domain
it: Cambia dominio

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
it: %s Questo è il tuo ambiente di gestione temporanea e il dominio non può essere modificato.

en: Changes in safe mode are not saved and are not visible by visitors to your site.
it: Le modifiche apportate alla modalità sicura non sono state salvate e non sono visibili ai visitatori del tuo sito.

en: Safe Mode
it: Modalità sicura

en: Themes
it: Temi

en: Safe mode
it: Modalità sicura

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
it: Installato (%d)

en: Select one
it: Effettua una selezione

en: Plugins
it: Plugin

en: Active
it: Attivo

en: Inactive
it: Inattivo

en: Preview
it: Anteprima

en: Cancel
it: Annulla

en: No active plugins.
it: Nessun plug-in attivo.

en: No inactive plugins.
it: Nessun plug-in inattivo.

note: translators: 1. Original translated error text. 2. URL to the hosting environment where users can update the PHP version.
en: You can update to the most recent version of PHP in your hosting settings <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">here</a>.
it: Puoi aggiornare all’ultima versione di PHP nelle tue impostazioni di hosting <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">qui</a>.

en: Update PHP version
it: Aggiorna versione PHP

en: Log in with GoDaddy
it: Accedi con GoDaddy

en: Or
it: Oppure

en: Log in with username and password
it: Accedi con nome utente e password

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
it: Impossibile effettuare l'accesso automaticamente. Inserisci il tuo nome utente e la password WordPress.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> Your site is using <strong>%1$s</strong>. Did you want to use your domain? <a href="%2$s" target="_blank">Add Domain</a>
it: <strong>Nota –</strong> Il tuo sito usa <strong>%1$s</strong>. Intendevi usare il tuo dominio? <a href="%2$s" target="_blank">Aggiungi dominio</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
it: %s Questo è il tuo sito temporaneo che non può essere indicizzato dai motori di ricerca.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
it: %s Il tuo sito sta usando un dominio temporaneo che non può essere indicizzato dai motori di ricerca.

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
it: Questo è già compreso come plug-in fondamentale per il tuo sito ed è richiesto affinché i backup e altri importanti vantaggi della piattaforma di hosting funzionino correttamente. Impossibile rimuoverlo o disattivarlo. Non deve essere installato come un normale plug-in e sarà automaticamente rimosso se caricato manualmente.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
it: Beaver Builder %2$s "%1$s" creata

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
it: Beaver Builder %2$s "%1$s" eliminato

en: Background Attachment
it: Blocco sfondo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Image
it: Immagine sfondo

en: Background Position
it: Posizione sfondo

en: Background Repeat
it: Ripetizione sfondo

en: Base Color Scheme
it: Schema di colori di base

en: Header and Sidebar Background Color
it: Colore sfondo intestazione e barra laterale

en: Header Image
it: Immagine intestazione

en: Display Site Title and Tagline
it: Visualizza titolo laterale e tagline

en: Header Text Color
it: Colore testo intestazione

en: Link Color
it: Colore link

en: Main Text Color
it: Colore testo principale

en: Page Background Color
it: Colore sfondo pagina

en: Secondary Text Color
it: Colore testo secondario

en: Header and Sidebar Text Color
it: Colore testo intestazione e barra laterale

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
it: Effettuato aggiornamento "%1$s" per il tema %2$s

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Posts page
it: Pagina post

en: Front page
it: Prima pagina

en: Front page displays
it: Visualizzazione prima pagina

en: Site Icon
it: Icona sito

en: Site Language
it: Lingua sito

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
it: Opzione "%s" aggiornata

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
it: Plug-in "%s" attivato

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
it: Plug-in "%s" attivato su tutta la rete

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
it: Plug-in "%s" disattivato

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
it: Plug-in "%s" disattivato su tutta la rete

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
it: Plug-in "%s" eliminato

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
it: Plug-in "%s" installato

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
it: Plug-in "%1$s" aggiornato con %2$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
it: Plug-in "%1$s" aggiornato da %2$s a %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
it: "%1$s" %2$s aggiornato

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
it: "%1$s" %2$s creato

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
it: "%1$s" %2$s recuperato dal cestino

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
it: Pubblicazione di "%1$s" %2$s annullata

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
it: Bozza di "%1$s" %2$s creata

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
it: "%1$s" %2$s in attesa di revisione

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
it: "%1$s" %2$s pianificato per %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
it: "%1$s" pianificato %2$s pubblicato

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
it: "%1$s" %2$s pubblicato

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
it: "%1$s" %2$s pubblicato privatamente

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
it: "%1$s" %2$s messo nel cestino

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
it: Tema "%s" attivato

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
it: Tema "%s" installato

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
it: Tema "%1$s" aggiornato con %2$s

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
it: Tema "%1$s" aggiornato da %2$s a %3$s

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
it: Account utente di %1$s eliminato (%2$s)

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
it: Profilo utente di %s aggiornato

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
it: Ruolo di %1$s cambiato da %2$s a %3$s

note: translators: User display name
en: %s logged in
it: %s collegato

note: translators: User display name
en: %s logged out
it: %s scollegato

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
it: %s ha richiesto la reimpostazione della password

note: translators: User display name
en: %s's password reset
it: Password di %s reimpostata

en: Post
it: Inserisci

en: Note: This is a staging site.
it: Nota – Questo è un sito di gestione temporanea.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
it: Plug-in di sistema

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
it: Prestazioni

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: plugin]
en: Active
it: Attivo

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name.
en: Activate %s
it: Attiva %s

[ctx: plugin]
en: Installed
it: Installato
