System Plugin 4.1.4 - en to fr translation catalogue (123 entries)

en: Managed WordPress
fr: Hébergement WordPress

en: Flush Cache
fr: Cache Flush

en: Hosting Overview
fr: Présentation de l’hébergement

en: Hosting Settings
fr: Paramètres d'hébergement

en: Connection Management
fr: Gestion de la connexion

en: Help &amp; Support
fr: Aide et support technique

en: My Site
fr: Mon site

en: My Dashboard
fr: Mon tableau de bord

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Design Editor
fr: Éditeur de conception

en: PHP Update Required
fr: Mise à jour PHP requise

en: Success
fr: Succès

note: translators: %s: Plugin author.
en: By %s
fr: Par %s

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Install %s now
fr: Installez %s maintenant

en: Install Now
fr: Installez maintenant

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Update %s now
fr: Mettez à jour %s maintenant

en: Update Now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Activate
fr: Activer

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: More information about %s
fr: Plus d'informations sur %s

en: More Details
fr: Plus de détails

en: GoDaddy Recommended
fr: Recommandé par GoDaddy

en: Installed
fr: Installé

en: Error Installing Theme
fr: Erreur lors de l’installation du thème

en: Live Preview
fr: Aperçu en direct

en: Theme Install
fr: Installation du thème

en: Install %s
fr: Installer %s

en: Install
fr: Installer

en: View Demo
fr: Voir la démonstration

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
fr: Le plug-in %s n'est pas autorisé dans notre système : il a été désactivé automatiquement.

en: Not Available
fr: Non disponible

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
fr: Ce plug-in n'est pas autorisé dans notre système (en raison de problèmes de performances, de sécurité ou de compatibilité). Pour toute question, n'hésitez pas à contacter le support technique.

en: Cache cleared
fr: Cache nettoyé

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
fr: %s (Vous ne pouvez pas changer de nom de domaine dans cette zone.)

en: Note:
fr: Remarque –

en: Change domain
fr: Changer de domaine

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
fr: %s (Cette zone correspond à votre site Web intermédiaire : elle ne permet pas le changement d'un nom de domaine.)

en: Changes in safe mode are not saved and are not visible by visitors to your site.
fr: En mode sans échec, les modifications ne sont pas enregistrées et les visiteurs de votre site ne peuvent pas les voir.

en: Safe Mode
fr: Mode sans échec

en: Themes
fr: Thèmes

en: Safe mode
fr: Mode sans échec

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
fr: Installé (%d)!

en: Select one
fr: Sélectionner un domaine

en: Plugins
fr: Extensions

en: Active
fr: Actif

en: Inactive
fr: Inactif

en: Preview
fr: Aperçu

en: Cancel
fr: Annuler

en: No active plugins.
fr: Pas de plug-ins actifs.

en: No inactive plugins.
fr: Pas de plug-ins inactifs.

note: translators: 1. Original translated error text. 2. URL to the hosting environment where users can update the PHP version.
en: You can update to the most recent version of PHP in your hosting settings <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">here</a>.
fr: Vous pouvez mettre à jour vers la version la plus récente de PHP dans vos paramètres d’hébergement <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">ici</a>.

en: Update PHP version
fr: Mettre à jour la version de PHP

en: Log in with GoDaddy
fr: Connectez-vous avec GoDaddy

en: Or
fr: -OU-

en: Log in with username and password
fr: Connectez-vous avec nom d’utilisateur et mot de passe

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
fr: Nous n’avons pas pu vous connecter en mode automatique. Entrez votre nom d'utilisateur et votre mot de passe WordPress.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> Your site is using <strong>%1$s</strong>. Did you want to use your domain? <a href="%2$s" target="_blank">Add Domain</a>
fr: <strong>Remarque :</strong> Votre site utilise <strong>%1$s</strong>. Souhaitiez-vous utiliser votre domaine ? <a href="%2$s" target="_blank">Ajouter un domaine</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
fr: %s Ceci est votre site de simulation : il ne peut pas être indexé par les moteurs de recherche.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
fr: %s Votre site utilise un nom de domaine temporaire qui ne peut pas être indexé par les moteurs de recherche.

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
fr: Cette fonction est déjà incluse en tant que plug-in indispensable sur votre site et elle est nécessaire pour garantir le bon fonctionnement des sauvegardes et autres avantages importants de la plate-forme d’hébergement. Elle ne peut pas être supprimée ou désactivée. Elle ne doit pas être installée comme un plug-in normal et elle sera automatiquement supprimée si elle est uploadée manuellement.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
fr: Beaver Builder %2$s "%1$s" tiré

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
fr: Beaver Builder %2$s "%1$s" rejeté

en: Background Attachment
fr: Propriété background-attachment

en: Background Color
fr: Couleur de fond

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Background Position
fr: Propriété background-position

en: Background Repeat
fr: Propriété background-repeat

en: Base Color Scheme
fr: Charte graphique de base

en: Header and Sidebar Background Color
fr: Couleur de fond des en-têtes et des encadrés

en: Header Image
fr: Photo associée à l'en-tête

en: Display Site Title and Tagline
fr: Afficher le titre et le slogan du site

en: Header Text Color
fr: Couleur du texte de l'en-tête

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Main Text Color
fr: Couleur du texte principal

en: Page Background Color
fr: Paramètres pour le fond des pages

en: Secondary Text Color
fr: Couleur du texte secondaire

en: Header and Sidebar Text Color
fr: Couleur du texte des en-têtes et des encadrés

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
fr: "%1$s" - Mis à jour pour le thème %2$s

en: Site Title
fr: Titre du site Web

en: Tagline
fr: Slogan

en: Posts page
fr: Page des posts

en: Front page
fr: Première page

en: Front page displays
fr: Affichages en première page

en: Site Icon
fr: Icône du site Web

en: Site Language
fr: Langue du site Web

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
fr: L'option "%s" a été mise à jour.

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
fr: Le plug-in "%s" a été activé.

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
fr: Le plug-in "%s" a été activé dans l'ensemble du réseau.

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
fr: Le plug-in "%s" a été désactivé.

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
fr: Le plug-in "%s" a été désactivé dans l'ensemble du réseau.

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
fr: Le plug-in "%s" a été supprimé.

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
fr: Le plug-in "%s" a été installé.

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
fr: Le plug-in "%1$s" a été mis à jour vers : %2$s.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
fr: Le plug-in "%1$s" a été mis à jour de : %2$s vers : %3$s.

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
fr: "%1$s" - Mis à jour le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
fr: "%1$s" - Créé le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
fr: "%1$s" - Restauré de la Corbeille le : %2$s.

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
fr: "%1$s" - Publication annulée le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
fr: "%1$s" - Brouillon terminé le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
fr: "%1$s" - En attente de révision le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
fr: "%1$s" - Opération %2$s prévue pour le : %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
fr: "%1$s" - Prévu pour publication le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
fr: "%1$s" - Publié le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
fr: "%1$s" Publié en mode Privé le : %2$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
fr: "%1$s" - Transféré dans la Corbeille le : %2$s

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
fr: Le thème "%s" a été activé.

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
fr: Le thème "%s" a été installé.

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
fr: Le thème "%1$s" a été mis à jour vers : %2$s.

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
fr: Le thème "%1$s" a été mis à jour de : %2$s vers : %3$s.

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
fr: Le compte de l'utilisateur %1$s a été supprimé (%2$s).

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
fr: Le profil de l'utilisateur %s a été mis à jour.

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
fr: Le rôle de %1$s a été changé, de %2$s à %3$s.

note: translators: User display name
en: %s logged in
fr: %s s'est connecté.

note: translators: User display name
en: %s logged out
fr: %s s'est déconnecté.

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
fr: %s a demandé à changer de mot de passe.

note: translators: User display name
en: %s's password reset
fr: Le mot de passe de %s a été changé.

en: Post
fr: Article

en: Note: This is a staging site.
fr: Remarque : Ceci est un site de production.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
fr: Plug-in du système

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
fr: Performances

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
fr: Outils

[ctx: plugin]
en: Active
fr: Actif

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name.
en: Activate %s
fr: Activer %s

[ctx: plugin]
en: Installed
fr: Installé
