System Plugin 4.1.4 - en to da translation catalogue (121 entries)

en: Managed WordPress
da: Administreret WordPress

en: Flush Cache
da: Tøm cache

en: Hosting Overview
da: Hostingoversigt

en: Hosting Settings
da: Indstillinger for hosting

en: Connection Management
da: Styring af forbindelsen

en: Help &amp; Support
da: Hjælp og support

en: My Site
da: Mit site

en: My Dashboard
da: Mit dashboard

en: Logout
da: Log af

en: Design Editor
da: Design-editor

en: PHP Update Required
da: PHP-opdatering er påkrævet

en: Success
da: Handlingen lykkedes

note: translators: %s: Plugin author.
en: By %s
da: Af %s

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Install %s now
da: Installer %s nu

en: Install Now
da: Installér nu

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Update %s now
da: Opdater %s nu

en: Update Now
da: Opdater nu

en: Activate
da: Aktivér

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: More information about %s
da: Flere oplysninger om %s

en: More Details
da: Flere oplysninger

en: GoDaddy Recommended
da: Anbefalet af GoDaddy

en: Installed
da: Installeret

en: Error Installing Theme
da: Fejl under installation af tema

en: Live Preview
da: Live forhåndsvisning

en: Theme Install
da: Installation af tema

en: Install %s
da: Installer %s

en: Install
da: Installer

en: View Demo
da: Se demonstration

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
da: %s er ikke tilladt på vores system. Det er blevet automatisk deaktiveret.

en: Not Available
da: Ikke til rådighed

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
da: Denne plugin er ikke tilladt på vores system pga. problemer med ydeevne, sikkerhed eller kompatibilitet. Kontakt support, hvis du har spørgsmål.

en: Cache cleared
da: Cache ryddet

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
da: %s Dit domænre kan ikke ændres her.

en: Note:
da: Bemærk:

en: Change domain
da: Skift domæne

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
da: %s Dette er din opsætningsside, og domænet kan ikke ændres

en: Changes in safe mode are not saved and are not visible by visitors to your site.
da: Ændringer i fejlsikret tilstand gemmes ikke og kan ikke ses af besøgende på dit site.

en: Safe Mode
da: Fejlsikret tilstand

en: Themes
da: Temaer

en: Safe mode
da: Fejlsikret tilstand

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
da: Installeret (%d)

en: Select one
da: Vælg et

en: Active
da: Aktiv

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Cancel
da: Annullér

en: No active plugins.
da: Ingen aktive plugins.

en: No inactive plugins.
da: Ingen inaktive plugins.

note: translators: 1. Original translated error text. 2. URL to the hosting environment where users can update the PHP version.
en: You can update to the most recent version of PHP in your hosting settings <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">here</a>.
da: Du kan opdatere til den nyeste version af PHP i dine hostingindstillinger <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">her</a>.

en: Update PHP version
da: Opdatér PHP-version

en: Log in with GoDaddy
da: Log ind med GoDaddy

en: Or
da: Eller

en: Log in with username and password
da: Log ind med brugernavn og adgangskode

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
da: Vi kunne ikke logge dig ind automatisk. Angiv dit WordPress-brugernavn og din adgangskode.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> Your site is using <strong>%1$s</strong>. Did you want to use your domain? <a href="%2$s" target="_blank">Add Domain</a>
da: <strong>Bemærk:</strong> Dit site bruger <strong>%1$s</strong>. Vil du benytte dit domæne? <a href="%2$s" target="_blank">Tilføj domæne</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
da: %s Dette er din opsætningssite, og den kan ikke indekseres af søgemaskiner.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
da: %s Din webside bruger et midlertidigt domæne, som ikke kan indekseres af søgemaskiner.

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
da: Dette er allerede inkluderet som et obligatorisk plugin på dit site, og det er påkrævet for at sikkerhedskopiering og andre vigtige funktioner i hostingplatformen fungerer korrekt. Det kan ikke fjernes eller deaktiveres. Det bør ikke installeres som et normalt plugin, og det bliver automatisk fjernet hvis man uploader det manuelt.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
da: Beaver Builder %2$s "%1$s" gemt som kladde

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
da: Beaver Builder %2$s "%1$s" kasseret

en: Background Attachment
da: Baggrunds vedhæftet fil

en: Background Color
da: Background color (baggrundsfarve)

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Background Position
da: Baggrundspositio

en: Background Repeat
da: Baggrundsgentag

en: Base Color Scheme
da: Grundfarveplan

en: Header and Sidebar Background Color
da: Baggrundsfarve i overskrift og sidepanel.

en: Header Image
da: Headerbillede

en: Display Site Title and Tagline
da: Vis sidetitel og tagline

en: Header Text Color
da: Tekstfarve for overskrift

en: Link Color
da: Link-farve

en: Main Text Color
da: Farve for primære tekst

en: Page Background Color
da: Sidebaggrundsfarve

en: Secondary Text Color
da: Sekundær tekstfarve

en: Header and Sidebar Text Color
da: Tekstfarve for overskrift og sidepanel

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
da: "%1$s" opdaterede til %2$s temaet

en: Site Title
da: Sidetitel

en: Posts page
da: Side med indlæg

en: Front page
da: Forside

en: Front page displays
da: Forsidedisplays

en: Site Icon
da: Siteikon

en: Site Language
da: Sitesprog

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
da: "%s"-funktion opdateret

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
da: "%s" funktion aktiveret

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
da: "%s" funktion aktiveret over hele netværket

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
da: "%s" funknktion deaktiveret

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
da: ”%s" funktion deaktiveret over hele netværket

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
da: "%s"funktion slettet

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
da: "%s" funktion installeret

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
da: "%1$s" funktion opdateret til %2$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
da: "%1$s" funktion opdateret fra %2$s til %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
da: "%1$s" %2$s opdateret

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
da: "%1$s" %2$s oprettet

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
da: "%1$s" %2$s oprettet fra skralt

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
da: "%1$s" %2$s ikke offentliggjort

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
da: "%1$s" %2$s udarbejdet

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
da: "%1$s" %2$s afventer gennemsyn

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
da: "%1$s" %2$s planlagt til %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
da: "%1$s" planlagt %2$s offentligjort

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
da: "%1$s" %2$s offentliggjort

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
da: "%1$s" %2$s privat offentligtgjort

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
da: "%1$s" %2$s kasseret

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
da: "%s" tema aktiveret

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
da: "%s" tema installeret

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
da: "%1$s" tema opdateret til %2$s

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
da: "%1$s" tema opdateret fra %2$s til %3$s

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
da: %1$ss brugerkonto slettet (%2$s)

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
da: %ss brugerprofil opdateret

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
da: %1$ss rolle ændret fra %2$s til %3$s

note: translators: User display name
en: %s logged in
da: %s logget ind

note: translators: User display name
en: %s logged out
da: %s logget ud

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
da: %s bad om nulstilling af adgangskode

note: translators: User display name
en: %s's password reset
da: %ss adgangskode er nulstillet

en: Post
da: Indlæg

en: Note: This is a staging site.
da: Bemærk: Dette er et opsætningssite

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
da: System-plugin

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
da: Ydeevne

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: plugin]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name.
en: Activate %s
da: Aktivér %s

[ctx: plugin]
en: Installed
da: Installeret
