System Plugin 4.1.4 - en to ar translation catalogue (128 entries)

en: Managed WordPress
ar: WordPress تمت إدارته

en: Flush Cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقتة

en: Hosting Overview
ar: استعراض الاستضافة

en: Hosting Settings
ar: إعدادات الاستضافة

en: Connection Management
ar: إدارة الاتصال

en: Help &amp; Support
ar: التعليمات &amp; الدعم

en: My Site
ar: موقعي

en: My Dashboard
ar: لوحة المعلومات الخاصة بي

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Design Editor
ar: محرر التصميم

en: PHP Update Required
ar: يلزم تحديث PHP‏

en: Success
ar: نجاح

note: translators: %s: Plugin author.
en: By %s
ar: من %s

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Install %s now
ar: قم بتثبيته %s الآن

en: Install Now
ar: قم بتثبيته الآن

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: Update %s now
ar: قم بالتحديث %s الآن

en: Update Now
ar: قم بالتحديث الآن

en: Activate
ar: تنشيط

note: translators: %s: Plugin name and version.
en: More information about %s
ar: المزيد من المعلومات حول %s

en: More Details
ar: المزيد من التفاصيل

en: GoDaddy Recommended
ar: يوصى بـ GoDaddy‏

en: Installed
ar: تم التثبيت

en: Error Installing Theme
ar: حدث خطأ في تثبيت السمة

en: Live Preview
ar: استعراض مباشر

en: Theme Install
ar: تثبيت السمة

en: Install %s
ar: تثبيت %s‏

en: Install
ar: تثبيت

en: View Demo
ar: عرض النسخة التجريبية

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
ar: %s غير مسموح بذلك في نظامنا. تم إلغاء التنشيط تلقائيًا.

en: Not Available
ar: غير متاح

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
ar: لا يُسمح بهذا المكون الإضافي في نظامنا، وذلك لدواعي الأداء، أو الأمان أو التوافق. يرجى التواصل مع الدعم لطرح أي أسئلة.

en: Cache cleared
ar: تم مسح ذاكرة التخزين المؤقت

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
ar: %s لا يمكن تغيير مجالك هنا.

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Change domain
ar: تغيير المجال

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
ar: %s هذا هو موقع الإعداد الخاص بك ولا يمكن تغيير المجال.

en: Changes in safe mode are not saved and are not visible by visitors to your site.
ar: لا يتم حفظ التغييرات التي تحدث في الوضع الآمن ولا يمكن لزوار الموقع رؤيتها.

en: Safe Mode
ar: الوضع الآمن

en: Themes
ar: سمات

en: Safe mode
ar: الوضع الآمن

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
ar: تم التثبيت (%d)‏

en: Select one
ar: اختر واحدة

en: Plugins
ar: المكونات الإضافية

en: Active
ar: نشط

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Preview
ar: استعراض

en: Cancel
ar: إلغاء

en: No active plugins.
ar: بدون مكونات إضافية نشطة

en: No inactive plugins.
ar: بدون مكونات إضافية غير نشطة

en: GoDaddy
ar: GoDaddy‏

en: Media Temple
ar: قالب الوسائط

note: translators: 1. Original translated error text. 2. URL to the hosting environment where users can update the PHP version.
en: You can update to the most recent version of PHP in your hosting settings <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">here</a>.
ar: يمكنك تحديث آخر نسخة من PHP من إعدادات الاستضافة الخاصة بك <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">هنا</a>.

en: Update PHP version
ar: قم بتحديث نسخة PHP‏

en: Log in with GoDaddy
ar: قم بتسجيل الدخول باستخدام GoDaddy‏

en: Or
ar: أو

en: Log in with username and password
ar: قم بتسجيل الدخول باسم المستخدم وكلمة المرور

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
ar: تعذر تسجيل دخولك تلقائياً. يرجى إدخال اسم مستخدم WordPress وكلمة المرور

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> Your site is using <strong>%1$s</strong>. Did you want to use your domain? <a href="%2$s" target="_blank">Add Domain</a>
ar: <strong>ملاحظة:</strong> يستخدم موقعك <strong>%1$s</strong>‏. هل تود استخدام مجالك؟ <a href="%2$s" target="_blank">قم بإضافة مجال</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
ar: %s هذا هو موقع الإعداد الخاص بك ولا يمكن فهرسته باستخدام محركات البحث.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
ar: %sيستخدم موقعك مجالاً مؤقتًا لا يمكن فهرسته بمحركات البحث.

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
ar: تم إدراج ذلك باعتباره مكوناً إضافياً يجب استخدامه على موقعك، ولا بد منه لعمل النسخ الاحتياطية وغيرها من مزايا منصة الاستضافة المهمة لتؤدي وظيفتها بشكل صحيح. لا يمكن إزالتها أو تعطيلها. يجب عدم تثبيته باعتباره مكون إضافي عادي سيتم إزالته تلقائياً إذا تم تحميله يدوياً.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
ar: Beaver Builder %2$s "%1$s" تمت صياغته

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
ar: Beaver Builder %2$s "%1$s" تم تجاهله

en: Background Attachment
ar: مرفق الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Background Position
ar: وضع الخلفية

en: Background Repeat
ar: تكرار الخلفية

en: Base Color Scheme
ar: مخطط الألوان الأساسية

en: Logo
ar: شعار

en: Header and Sidebar Background Color
ar: لون خلفية رأس الصفحة والشريط الجانبي

en: Header Image
ar: صورة رأس الصفحة

en: Display Site Title and Tagline
ar: عرض عنوان موقع وسطر العلامة

en: Header Text Color
ar: لون نص رأس الصفحة

en: Link Color
ar: لون الرابط

en: Main Text Color
ar: لون النص الرئيسي

en: Page Background Color
ar: لون خلفية الصفحة

en: Secondary Text Color
ar: لون النص الثانوي

en: Header and Sidebar Text Color
ar: لون نص رأس الصفحة والشريط الجانبي

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
ar: "%1$s"تم التحديث %2$s للسمة

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: Tagline
ar: سطر العلامة

en: Posts page
ar: صفحة المنشورات

en: Front page
ar: الصفحة الأمامية

en: Front page displays
ar: عروض الصفحة الأمامية

en: Site Icon
ar: أيقونة الموقع

en: Site Language
ar: لغة الموقع

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
ar: "%s" تم تحديث الخيار

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
ar: "%s" تم تنشيط المكون الإضافي

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
ar: "%s" تم تنشيط المكون الإضافي على نطاق الشبكة

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
ar: "%s" تم تعطيل المكون الإضافي

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
ar: "%s" تم تعطيل المكون الإضافي على نطاق الشبكة

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
ar: "%s" تم حذف المكون الإضافي

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
ar: "%s" تم تثبيت المكون الإضافي

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
ar: "%1$s" تم تحديث المكون الإضافي%2$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
ar: "%1$s"تم تحديث المكون الإضافي %2$s إلى %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
ar: "%1$s" %2$s تم التحديث

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
ar: "%1$s" %2$s تم الإنشاء

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
ar: "%1$s" %2$s تم استرجاعها من سلة المحذوفات

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
ar: "%1$s" %2$s لم تُنشر

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
ar: "%1$s" %2$s تمت الصياغة

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
ar: "%1$s" %2$s قيد الاستعراض

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
ar: "%1$s" %2$sالمجدولة لـ %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
ar: "%1$s" من المقرر%2$s نشرها

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
ar: "%1$s" %2$s تم نشرها

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
ar: "%1$s" %2$s تم نشرها بشكل خاص

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
ar: "%1$s" %2$s تم حذفها

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
ar: "%s"تم تنشيط السمة

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
ar: "%s"تم تثبيت السمة

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
ar: "%1$s"تم تحديث السمة إلى %2$s‏

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
ar: "%1$s" تم تحديث السمة من %2$s إلى%3$s‏

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
ar: حذف حساب المستخدم الخاص بـ %1$s (%2$s)‏

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
ar: %s'تم تحديث صفحة المستخدم

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
ar: تغير الدور الخاص بـ %1$s من %2$s إلى %3$s‏

note: translators: User display name
en: %s logged in
ar: %sتسجيل الدخول

note: translators: User display name
en: %s logged out
ar: %s تسجيل الخروج

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
ar: %s إعادة تعيين كلمة المرور

note: translators: User display name
en: %s's password reset
ar: %s's إعادة تعيين كلمة المرور

en: Post
ar: منشور

en: M j, Y @ H:i
ar: M j, Y @ H:i‏

en: Note: This is a staging site.
ar: ملاحظة: هذا هو الموقع المرحلي.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
ar: نظام المكون الإضافي

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
ar: أداء

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
ar: اجتماعي

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: plugin]
en: Active
ar: نشط

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name.
en: Activate %s
ar: تنشيط %s‏

[ctx: plugin]
en: Installed
ar: تم التثبيت
